Wypożyczalnie rowerów miejskich, które kilka lat temu pojawiły się w polskich miastach szybko zyskały dużą popularność. Obecnie każdego roku ilość ich wypożyczeń liczy się w milionach. Nieco później dołączyły do nich wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych. W przypadku tych drugich swoboda z ich korzystania jest jeszcze większa. Brak stacji bazowych sprawia, że hulajnogę uruchamianą za pomocą aplikacji można pozostawić w dowolnej chwili. Co sprawia, że pojazdy elektryczne cieszą się taką popularnością? O tym piszemy poniżej.
Spis treści
- Swoboda to główna zaleta rowerów i hulajnóg miejskich
- Cisza i ekologia to zalety, które oferują pojazdy elektryczne
- Pojazdy elektryczne to nie tylko hulajnogi
- Na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę elektryczną?
Swoboda to główna zaleta rowerów i hulajnóg miejskich
Nie ulega wątpliwości, że popularność rowerów miejskich i elektrycznych hulajnóg w dużej mierze wzięła się ze swobody, jaką oferuje ich użytkowanie. W większych miastach stacje rowerów umiejscowione są w najważniejszych lokalizacjach, dzięki czemu możemy bez problemu je znaleźć. Hulajnogi elektryczne cechują się jeszcze większą swobodą. Są one zwykle ustawiane po kilka sztuk w często uczęszczanych miejscach. Specjalne firmy dbają o ich ładowanie i rozstawianie po mieście. Wypożyczenie, opłata i zwrot odbywają się za pomocą telefonu, który obecnie praktycznie każdy ma przy sobie.
Cisza i ekologia to zalety, które oferują pojazdy elektryczne
Miejski hałas, spaliny emitowane przez tysiące aut stojących w korkach to miejska codzienność. Pojazdy elektryczne nie dość, że ciche to nie emitują spalin co zwłaszcza w miastach ma ogromne znaczenie. W wielu miastach zachodniej europy ogranicza się lub wręcz zakazuje wjazdu samochodów spalinowych do centrum. Wyjątkiem są tu właśnie pojazdy elektryczne w tym hulajnogi oraz skutery.
Pojazdy elektryczne to nie tylko hulajnogi
Myśląc o pojazdach elektrycznych mamy zazwyczaj na myśli przede wszystkim samochody i hulajnogi. Tymczasem na rynku spotkamy również rowery elektryczne, skutery, pojazdy elektryczne typy Melex wykorzystywane w przemyśle, jak również dość futurystyczne deskorolki i monocykle. Wygoda przemieszczania, jaką zapewnia elektryczna hulajnoga sprawia, że coraz więcej osób decyduje się ją zakupić na własność. Rosnąca konkurencja wśród producentów sprawia, że ich ceny stają coraz bardziej przystępne.
Na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę elektryczną?
Pomimo że hulajnoga wydaje się bardzo prostym w konstrukcji pojazdem jej zakup należy poprzedzić małym rozeznaniem. Nie zaszkodzi popytać wśród znajomych, którzy być może posiadają już taki pojazd o ich wrażenia, ewentualne opinie. Jeśli nie mamy takiej możliwości możemy na własną rękę poszukać informacji w sieci odwiedzając kilka stron internetowych sklepów z hulajnogami. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, ma inne oczekiwania i zasoby finansowe. Warto też z góry określić sobie budżet, który przeznaczymy na hulajnogę. W dużym stopniu ograniczy nam to wybór. Głównymi kwestiami, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi są:
Wielkość kół – im większe, tym szybsza jazda, ale też większa waga hulajnogi. Z całą pewnością dla dzieci zalecane są wersje z mniejszym kołami
System amortyzacji. Nie zawsze udaje się jechać wyłącznie po asfalcie. Odpowiednia amortyzacja pozwala zachować względny komfort jazdy również na nierównościach.
Pojemność akumulatora. Ogólnie rzecz biorąc im większy zasięg, tym lepiej. Do poruszania po mieście na trasie, dom – praca, dom – uczelnia powinno nam wystarczyć 15 km zasięgu.
Prędkość, jaką rozwija hulajnoga. Tu zalecamy rozsądek. Duża prędkość maksymalna z pewnością rozbudza wyobraźnię, ale pamiętajmy, że im jest ona większa, tym większe niebezpieczeństwo możemy stworzyć podczas jazdy.
Jak w każdym przypadku po zakupie pojazdu wskazany jest zdrowy rozsądek. Wówczas hulajnoga da nam wiele korzyści i radości z użytkowania mając przy okazji wpływ na nasze otoczenie.
W pełnie się z tym zgadzam. Od kiedy kupiłem sobie hulajnogę kugoo s1 pro z polskiego geekbuying, to jestem w pracy znacznie szybciej niż autem i nie muszę szukać miejsca postojowego tylko ją składam i zabieram ze sobą. Autem jeżdżę tylko jak jest słaba pogoda, aby nie zmoknąć