AMOLED vs OLED – na co się zdecydować? Krótkie porównanie

oled

Wielu z nas zestawia ze sobą AMOLED vs OLED, ponieważ są to popularne rodzaje wyświetlaczy (ekranów), które pojawiają się w telewizorach oraz nowoczesnych smartfonach. Dzięki nim możemy liczyć na doskonałe odwzorowanie kolorów, głębię czerni i najwyższą jakość obrazu. Nie da się mieć jednak wszystkiego, dlatego na samym początku porównajmy między sobą wspomniane wyżej propozycje, aby poznać ich największe zalety. Dzięki temu zestawienie AMOLED vs OLED nie będzie mieć przed nami absolutnie żadnych tajemnic.

Wyświetlacz AMOLED – czym się charakteryzuje?

Przyjmuje się, że AMOLED to udoskonalona na kilku płaszczyznach technologia OLED, lecz wypadałoby się nieco zagłębić w temat, aby dowiedzieć się więcej o popularnych odmianach wyświetlaczy. AMOLED charakteryzuje się:

  • układem aktywnej matrycy,
  • obecnością tranzystora cienkowarstwowego,
  • zdolnością kontrolowania przepływu prądu,
  • idealnym odzwierciedleniem kolorów (co przydaje się zwłaszcza podczas oglądania filmów, seriali, koncertów i wydarzeń sportowych),
  • mniejszym poborem prądu.

Nic dziwnego, że takie ekrany są obecnie tak popularne, skoro niosą za sobą tak dużo zalet. Oczywiście ekran za każdym razem warto dopasowywać do swoich indywidualnych potrzeb i przedyskutować to z doświadczonymi fachowcami. To najkrótsza droga do tego, aby nie popełnić błędu. Z ekranów AMOLED korzystamy przede wszystkim w naszych smartfonach, a na szczególne uznanie zasługuje to, że telefony komórkowe w których zastosowano wyświetlacze AMOLED znajdują się na wysokich miejscach w ogólnodostępnych rankingach. Warto im się przyjrzeć z bliska, a na pewno nie będziemy tego żałować. Nie da się ukryć, że zestawienie AMOLED vs OLED ma bardzo duży sens, ponieważ pomoże nam to w podjęciu ostatecznej decyzji.

Ekran OLED – co trzeba o nim wiedzieć? Zbiór przydatnych informacji

Analizując AMOLED vs OLED nie możemy się skupić jedynie na jednej odmianie wyświetlacza. Wyżej możemy się zapoznać z największymi plusami ekranów AMOLED, a teraz zajmiemy się wyszczególnieniem zalet wyświetlaczy OLED. Dzięki temu będziemy posiadać kompleksową wiedzę, chociaż zawsze warto ją zweryfikować u doświadczonych sprzedawców. Ekrany OLED odznaczają się zastosowaniem diod elektroluminescencyjnych, rewelacyjnymi kolorami (o każdej porze dnia) i niepowtarzalnym kątem widzenia, dlatego też wyświetlacze należące do tej kategorii pojawiają się głównie w telewizorach.

Producenci telewizorów zadbali o to, aby dzięki wyświetlaczom OLED znacznie uszczuplić dotychczasowe modele, które tym samym są wygodniejsze w codziennej obsłudze. Dochodzi do tego zakrzywiona obudowa. Ekrany AMOLED górują nad wyświetlaczami OLED w jednej podstawowej kwestii, a mianowicie zachwycają użytkowników swoją długą żywotnością i trwałością. Na ekranach OLED po kilku latach intensywnego użytkowania może się pojawić charakterystyczna poświata, która będzie dla nas bardzo dużym ograniczeniem.

AMOLED vs OLED – która opcja będzie dla nas korzystniejsza?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który wyświetlacz wygrywa w starciu AMOLED vs OLED. Jest to zależne m.in. od naszych oczekiwań, dlatego też nigdy nie powinniśmy ich ukrywać. Duże znaczenie ma też to, czy zależy nam na wyświetlaczu umieszczonym w telefonie komórkowym, czy też może w telewizorze.

Ekrany AMOLED i OLED charakteryzują się zbliżonymi do siebie parametrami technicznymi, chociaż przyjmuje się, że nieco bardziej zaawansowaną wersją jest wyświetlacz AMOLED. Ekrany AMOLED są uważane za energooszczędne, co powinno się spodobać zwłaszcza tym osobom, które często “przesiadują” na telefonach komórkowych i zależy im na tym, aby sprzęt wytrzymał dłużej na jednym ładowaniu (np. w trakcie podróży i powrotu do domu ze szkoły lub pracy). Wyświetlacz OLED sprawdzi się natomiast w telewizorach, głównie ze względu na oferowany odbiorcom kąt widzenia.

AMOLED czy OLED – krótkie podsumowanie

Najwyższa pora na krótkie podsumowanie artykułu o wyświetlaczach AMOLED i OLED. Zaprezentowane zestawienie AMOLED vs OLED nie ma zdecydowanego zwycięzcy, ponieważ obie odmiany ekranów mają swoje mocne strony. Kluczowe w tym wszystkim jest to, aby udanie dobrać je do posiadanych sprzętów i urządzeń.

AMOLED to udoskonalona wersja OLED, która znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w telefonach komórkowych. Tym samym możemy liczyć na najwyższą jakość obrazu, doskonałe odwzorowanie kolorów i głębię czerni. AMOLED charakteryzuje się obecnością tranzystora cienkowarstwowego, zdolnością kontrolowania przepływu prądu, układem aktywnej matrycy i mniejszym poborem prądu. Ekrany OLED mają w sobie diody elektroluminescencyjne, a dodatkowo gwarantują odbiorcom rewelacyjne kolory, niepowtarzalny kąt widzenia i zakrzywioną obudowę. Znajdziemy je w telewizorach.

Wyświetlacze AMOLED i OLED mają zbliżone do siebie parametry techniczne, lecz ekrany AMOLED zyskują uznanie ze względu na swoją długą żywotność i energooszczędność. Po kilku latach intensywnego użytkowania ekranów OLED możemy mieć do czynienia z charakterystyczną poświatą, co będzie dla nas bardzo dużym ograniczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Branża IT – jakie są jej podstawowe zadania? Co się na nią składa?
branża IT

Branża IT – jakie są jej podstawowe zadania? Co się na nią składa?

IT to nic innego, jak szeroko rozumiana technologia informacyjna

Następny
Vantablack – co wiadomo o tym materiale?
vantablack kolor

Vantablack – co wiadomo o tym materiale?

Aktualnie na rynku możemy wyróżnić wiele różnych materiałów, które znajdują

Może Ci się spodobać