Czytanie książek to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego, ponieważ książkę możemy wziąć ze sobą w każdą podróż, do pracy, na uczelnię czy też po prostu na spacer (zagłębiając się w nią nad morzem, patrząc na górski krajobraz, itd.). Książki powinny czytać nie tylko osoby dorosłe, ale też dzieci. Oczywiście najmłodsze pociechy nie są w stanie robić tego samodzielnie, dlatego w takiej sytuacji warto postawić na wspólne czytanie książek, które pobudzi dziecięcą kreatywność i zadba o właściwą pracę mózgu.
Czytanie książek – najważniejsze zalety w pigułce
Warto mieć pełną świadomość tego, że regularne czytanie książek doprowadzi do wielu pozytywnych zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu. Wystarczy wspomnieć o tym, że książki stymulują nasz umysł, ponieważ niejako “zmuszają” nas do aktywności. W głowie budujemy sobie różne historie, kreujemy obrazy i wyobrażamy sobie, co by było, gdybyśmy to my znaleźli się w danej książce i byli jej głównymi bohaterami. Dodatkowym atutem jest fakt, że książki są w stanie wzbogacić nasze słownictwo i pogłębić wiedzę bez wychodzenia z domu. Wystarczy zakupić sobie jakąś interesującą książkę (z wybranej przez nas tematyki i otworzyć się na świat). Alternatywą jest wypożyczanie książek z biblioteki.
Dzięki czytaniu książek dbamy o naszą pamięć, skupienie oraz koncentrację. Przyda się to praktycznie w każdym wieku, zwłaszcza seniorom. Jak wiadomo świat jest skonstruowany w taki sposób, iż na każdym kroku czyha na nas rozproszenie. Nie możemy się na niczym skupić i jesteśmy mocno rozkojarzeni, co przekłada się na nasze gorsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Książki pomogą nam nad tym zapanować. Czytanie książek skutecznie nas wyciszy, uspokoi i pobudzi do działania. Być może w poszczególnych tytułach znajdziemy dla siebie jakieś cenne wskazówki (np. ogrodnicze, związane z majsterkowaniem, itd.). Co najważniejsze książkę możemy sobie czytać o dowolnie wybranej porze dnia, a więc wczesnym rankiem (do kawy), czy też może przed snem.
Co jeszcze przemawia za czytaniem książek?
Musimy mieć na uwadze to, że czytanie książek wpłynie pozytywnie na naszą inteligencję. Przyda się to nam np. podczas rozwiązywania różnego rodzaju zadań, testów i egzaminów. Poprawimy nasze analityczne myślenie, a do tego nauczymy się wyciągać właściwe wnioski i wyłapywać istotne informacje. Rozwiniemy się na wielu różnych płaszczyznach. Inne plusy czytania książek to z całą pewnością:
- budowanie ludzkiej wrażliwości i empatii – przykładamy większą wagę do tego, jak czują się inni, staramy się być empatyczni i nie wyrządzać nikomu krzywdy oraz nie sprawiać przykrości,
- opóźnienie demencji – nic dziwnego w tym, że książki są polecane osobom w każdym wieku. Jeśli mamy w swoich domach seniorów zadbajmy o to, aby taka osoba przeczytała chociaż jedną książkę w miesiącu (zgodną z jej zainteresowaniami),
- możliwość zacieśnienia rodzinnych więzi – nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytać wraz ze swoimi dziećmi (np. na głos, będzie to dla nich wspólna zabawa).
Jeśli do tej pory nie przepadaliśmy za czytaniem książek powinniśmy to jak najszybciej zmienić. Oczywiście potrzeba na to dość dużo czasu (zależnie od tego, ile stron ma dana książka i jak szybko potrafimy czytać), ale z pewnością nie będziemy niczego żałować.
Jak zabrać się za czytanie książek? Kilka sprawdzonych porad
Zastanówmy się jeszcze nad tym, jak zabrać się za czytanie książek. W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć odrobinę wolnego czasu i poświęcić go tylko na swoje przyjemności oraz zainteresowania. Skuteczne przygotowania to podstawa sukcesu, ponieważ czytanie w pośpiechu nie prowadzi do niczego dobrego. Dużym udogodnieniem jest dla nas rozwijająca się technologia, ponieważ nie musimy obecnie sięgać po książki w wersji papierowej, gdyż dostępne dla nas są różnego rodzaju ebooki lub audiobooki. Tym samym nie mamy trudności z tym, aby przeczytać książkę w dowolnie wybranej chwili oraz miejscu, nawet wtedy, gdy zapomnimy z domu papierowej wersji. Książki nie musimy przeczytać “za jednym zamachem”. Wystarczy przeznaczyć na to godzinę dziennie. Wypada też ograniczyć oglądanie telewizji i surfowanie po Internecie oraz popracować nad pozytywnymi nawykami, a na pewno znajdziemy odrobinę wolnego czasu na czytanie.
Czytanie książek – krótkie podsumowanie
Przechodząc do krótkiego podsumowania artykułu o czytaniu książek trzeba wspomnieć o tym, że taka czynność niesie za sobą mnóstwo różnych korzyści, więc warto znaleźć na nią wolny czas (np. ograniczając telewizję oraz klikanie po stronach internetowych i portalach społecznościowych).
Czytanie książek jest odpowiedzialne za stymulację umysłu, pobudzanie kreatywności i wyobraźni, zacieśnienie więzi rodzinnych (wspólne czytanie z dziećmi), wzbogacanie słownictwa, pogłębianie wiedzy, poprawę pamięci, analitycznego myślenia, skupienia i koncentracji, budowanie ludzkiej wrażliwości i empatii oraz opóźnienie demencji. Jeśli nie mamy czasu na to, aby sięgnąć po książkę w wersji papierowej, zawsze możemy się zdecydować na ebooki lub audiobooki. Dzięki temu książkę przeczytamy nie tylko w domu, ale też w pociągu, na wyjeździe rekreacyjnym czy też w drodze do/z pracy.