Vantablack – co wiadomo o tym materiale?

vantablack kolor

Aktualnie na rynku możemy wyróżnić wiele różnych materiałów, które znajdują szerokie zastosowanie w naszym codziennym życiu. Jednym z nich jest Vantablack. To bardzo ciemny materiał, który jest w stanie pochłonąć sporą dawkę światła. W związku z tym korzysta się z niego na coraz szerszą skalę, m.in. w branży motoryzacyjnej oraz w teleskopach.

Vantablack – czym tak właściwie jest i z czego się składa?

Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest materiał Vantablack i z czego jest zbudowany? Do jego stworzenia wykorzystano węglowe nanosznurki o niewielkiej średnicy (dużo mniejszej niż ludzki włos). Dodatkowo ich powierzchnia jest pokryta nanorurkami. Brzmi to dość skomplikowanie, ale to dzięki specyficznej konstrukcji ten czarny materiał jest tak uniwersalny i zaspokaja oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje w tym przypadku podłoże materiału Vantablack. Zadbano o to, aby absorbowało fotony, zamiast je odbijać, co skutkuje tym, iż pochłaniane jest prawie całe światło, ale też mikrofale i fale radiowe (ponad 99 procent). Oczywiście całość musi być właściwie zaprojektowana, dlatego odpowiadają za to wybitni specjaliści branżowi. Kluczową rolę odgrywa w tym wszystkim optymalna pozycja wspomnianych wyżej nanorurek, które muszą się charakteryzować pionowym ustawieniem. W innym przypadku nie moglibyśmy liczyć na pochłanianie tak dużej ilości promieniowania.

Materiał Vantablack – jakie ma właściwości oraz zastosowanie?

W tym miejscu przejdziemy do podstawowych właściwości oraz zastosowania materiału Vantablack, tak abyśmy wiedzieli, gdzie konkretnie możemy się z nim spotkać oraz czego można po nim oczekiwać. Wiedzmy przede wszystkim o tym, że:

  • temperatura topnienia Vantablack wynosi około 3000 stopni Celsjusza,
  • materiał jest niesamowicie odporny na działanie bardzo wysokich temperatur,
  • materiał ten doskonale radzi sobie z wibracjami oraz wstrząsami,
  • Vantablack odznacza się niezwykle gęstą strukturą i świetnie przewodzi ciepło,
  • materiał jest wytrzymały na rozciąganie.

To zdecydowanie jego najistotniejsze zalety, chociaż musimy też wspomnieć o wadach materiału Vantablack. W tej kategorii należy pamiętać o możliwości powstawania różnego rodzaju wygięć, a do tego Vantablack źle reaguje na punktowy nacisk. Jak już zostało wspomniane Vantablack ma bardzo szerokie zastosowanie. Producenci samochodów postanowili wykorzystać go m.in. w branży motoryzacyjnej, tworząc auto pokryte lakierem Vantablack. Całość prezentuje się naprawdę imponująco, ale z uwagi na to, że samochód mógłby stworzyć na drodze niebezpieczeństwo nie dopuszczono go do produkcji seryjnej (bardzo ciemny materiał doprowadza do tego, że nasz mózg ma problem z prawidłową interpretacją tego koloru). Po Vantablack sięgają również osoby związane z wojskiem (lepszy kamuflaż, np. w przypadku samolotów), teleskopami i termowizją.

Vantablack a sztuka – co wiadomo na ten temat? Gdzie materiał pojawi się w przyszłości?

Nie da się ukryć, że materiał Vantablack skrywa przed nami wiele tajemnic, ale my możemy je odkryć w dowolnie wybranym momencie. Wystarczy zagłębić się w temat, a w krótkim czasie dowiemy się o największych zaletach i wadach omawianego materiału. Pewne jest to, że ciemna powłoka będzie w stanie skutecznie zakamuflować wszelkie załamania i przetłoczenia, co ma niebagatelny wpływ na wzrost atrakcyjności wizualnej konstrukcji, które będzie pokryta materiałem Vantablack. Coraz częściej z tym materiałem możemy się też spotkać w szeroko rozumianej sztuce. Na jego wykorzystanie zdecydował się popularny rzeźbiarz Anish Kapoor. Tym samym powstałe elementy są niezwykle płaskie i optycznie zmatowione. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości Vantablack pojawi się w telefonach komórkowych, a już teraz możemy go zauważyć w luksusowych zegarkach (trudno zauważyć na nich wskazówki, więc trzeba do tego przywyknąć).

Vantablack – krótkie podsumowanie

Najwyższa pora na krótkie podsumowanie artykułu o materiale Vantablack, który jest uważany za jeden z najciemniejszych materiałów na świecie (i jest w tym dużo racji). Do stworzenia Vantablack wykorzystano węglowe nanosznurki o niewielkiej średnicy, a na ich powierzchni pojawiają się nanorurki (koniecznie w pionowym ustawieniu). Dzięki temu podłoże pokryte materiałem Vantablack jest w stanie absorbować fotony, na skutek czego dochodzi do wzmożonego pochłaniania światła, fal radiowych i mikrofal (na poziomie ponad 99 procent).

Największe zalety materiału Vantablack to: wytrzymałość na rozciąganie, gęsta struktura, doskonałe przewodzenie ciepła oraz odporność na działanie wysokich temperatur i wstrząsy. Jeśli chodzi o wady trzeba wspomnieć o możliwości powstawania wygięć. Godne uwagi jest to, że Vantablack ma coraz szersze zastosowanie (np. wśród osób związanych z wojskiem, motoryzacją, termowizją, teleskopami, produkcją zegarków i sztuką). Bardzo dużo wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości z tym materiałem możemy mieć również styczność w nowoczesnych telefonach komórkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
AMOLED vs OLED – na co się zdecydować? Krótkie porównanie
oled

AMOLED vs OLED – na co się zdecydować? Krótkie porównanie

Wielu z nas zestawia ze sobą AMOLED vs OLED, ponieważ są to popularne rodzaje

Następny
Samozatrudnienie – dlaczego warto prowadzić działalność gospodarczą? Największe plusy
Samozatrudnienie

Samozatrudnienie – dlaczego warto prowadzić działalność gospodarczą? Największe plusy

Jedną z najbardziej popularnych form zatrudnienia w dzisiejszych czasach jest

Może Ci się spodobać