Jedną z najbardziej popularnych form zatrudnienia w dzisiejszych czasach jest tzw. samozatrudnienie. To nic innego, jak prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Mogą to uczynić osoby fizyczne, które zajmą się poprowadzeniem działalności na własny rachunek oraz odpowiedzialność. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele plusów, ponieważ to my sami odpowiadamy za wszystkie działania, chociaż ważnym aspektem jest to, aby stale się rozwijać i umiejętnie motywować się do pracy.
Samozatrudnienie – co powinniśmy wiedzieć?
Jak już zostało wspomniane, na samozatrudnienie mogą się zdecydować osoby fizyczne, a więc wszyscy ci ludzie, którzy mają pewne prawa i obowiązki. Co istotne pełna zdolność do kształtowania swojej sytuacji prawnej pojawia się wraz z momentem ukończenia 18. roku życia, ale ograniczoną zdolność możemy posiadać już w wieku 13 lat. Osób fizycznych nie można mylić z osobami prawnymi (spółki kapitałowe, uczelnie, przedsiębiorstwa państwowe, itd.). Jeśli nie wiemy natomiast czym tak właściwie jest działalność gospodarcza, powinniśmy mieć na uwadze to, że jest to firma, na której założenie decydują się przedsiębiorcy. Można na tym naprawdę nieźle zarabiać, ale jednocześnie nie należy zapominać o wszelkich zobowiązaniach, terminach i zdobywaniu klientów. Dużo zależy od podejścia, zaangażowania i umiejętności poszczególnych przedsiębiorców. Osoby fizyczne rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w momencie, w którym dokonają wpisu do centralnej ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG). Najprościej rzecz ujmując samozatrudnienie to jednoosobowa działalność gospodarcza, niosąca za sobą ryzyko gospodarcze.
Co przemawia za samozatrudnieniem? Kilka mocnych stron
Samozatrudnienie może nam przynieść wiele pozytywnych zmian, ale na samym początku powinniśmy to sobie bardzo dokładnie przemyśleć, aby mieć pewność tego, że nasz krok jest w stu procentach racjonalny. Do najmocniejszych stron samozatrudnienia zaliczymy m.in.:
- dużą swobodę działania i możliwość wyznaczania elastycznych godzin pracy – to my sami ustalamy, kiedy będziemy pracować i nie musimy wsłuchiwać się w każdą uwagę ze strony szefa,
- możliwość nawiązywania bardzo ciekawych i długofalowych kontaktów biznesowych – wystarczy wybrać odpowiednią branżę, jeździć na różne szkolenia i targi, a do tego poznawać ludzi i mogą się z tego “narodzić” atrakcyjne współprace,
- pełne spełnienie zawodowe – trudno być spełnionym pracując u kogoś na etacie, gdy w wielu sytuacjach nie mamy nic do powiedzenia, a nasze zdanie nikogo nie interesuje. Tutaj to my sami podejmujemy wszystkie najważniejsze decyzje, które mają niebagatelny wpływ na rozwój działalności gospodarczej,
- możliwość nawiązywania współpracy z kilkoma zleceniodawcami w tym samym momencie – nie musimy się ograniczać tylko do jednego zleceniodawcy,
- możliwość uzyskania lepszych zarobków.
Jak widać interesowanie się samozatrudnieniem ma bardzo duży sens. Nigdy nie działajmy w pośpiechu, bo szybko może się okazać, że nasza decyzja nie była do końca przemyślana i po kilku miesiącach samozatrudnienia zechcemy wrócić na etat. Jednym z największych zagrożeń jest brak stabilności zatrudnienia.
Samozatrudnienie – do kogo jest kierowane?
Samozatrudnienie jest kierowane przede wszystkim do tych osób, które są zdeterminowane, gotowe do działania w każdej chwili, pewne siebie, odważne i zaradne. Nie możemy bać się wyzwań i stać w miejscu, ponieważ konkurencja w krótkim czasie zyska nad nami ogromną przewagę, a nasze zarobki nie będą zbyt satysfakcjonujące. Jeśli jesteśmy osobami niezależnymi i cenimy sobie swobodę działania, taka forma zatrudnienia okaże się dla nas strzałem w dziesiątkę. Przeanalizujmy jednak to, jak samozatrudnienie wygląda od strony podatkowej i rozliczeniowej. Spotkajmy się z doświadczonym księgowym i dopiero potem zdecydujmy się ewentualnie na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Samozatrudnienie – krótkie podsumowanie
W tym miejscu zajmiemy się krótkim podsumowaniem artykułu o samozatrudnieniu. To jedna z bardziej popularnych form zatrudnienia na terenie Polski, na którą decydują się osoby zdeterminowane, niezależne, pewne siebie i zaradne. Pamiętajmy o tym, że musi to być osoba fizyczna, a nie osoba prawna. Działalność gospodarczą, którą zakładamy nazywamy firmą, a my sami będziemy wtedy przedsiębiorcami. Kluczowe jest dokonanie wpisu w centralnej ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG). Jednocześnie działalność musi być prowadzona na własne ryzyko i odpowiedzialność (niesie za sobą ryzyko gospodarcze).
Największe zalety samozatrudnienia to m.in.: duża swoboda działania (my sami decydujemy o tym, jak wygląda nasz czas pracy i z kim nawiązujemy współpracę), możliwość uzyskania pokaźnych zarobków (dużo zależy od zaangażowania), pełne spełnienie zawodowe (działamy na własny rachunek, a nie pracujemy na typowym etacie), nawiązywanie współpracy z kilkoma zleceniodawcami w tym samym momencie oraz możliwość nawiązania ciekawych i długofalowych kontaktów biznesowych. Największym zagrożeniem dla zainteresowanych osób będzie brak stabilności zatrudnienia.