Szyba atermiczna – co to jest i za co odpowiada?

szyba atermiczna

Codzienne funkcjonowanie bez samochodu to bardzo duże utrudnienie, zwłaszcza w przypadku posiadania dzieci, które trzeba przecież wozić do lekarza, żłobka, przedszkola, szkoły czy też na zajęcia dodatkowe. Samochody składają się z wielu różnych części oraz elementów, a jednym z nich jest szyba atermiczna. To właśnie dzięki nim ogranicza się przepuszczanie promieni słonecznych do wnętrza samochodu, a to wpływa m.in. na większy komfort jazdy oraz ochronę oczu i skóry.

Szyby atermiczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Szyby atermiczne mają obecnie bardzo szerokie grono zwolenników. Nic w tym dziwnego, skoro w ten sposób można się skutecznie zabezpieczyć przed nadmierną dawką promieniowania UV oraz szybkim nagrzewaniem samochodu. To szczególnie przydatne w okresie wiosenno-letnim, dlatego też po takie szyby sięgają zarówno początkujący, jak i znacznie bardziej doświadczeni kierowcy. Jeśli na dworze będą panować bardzo wysokie temperatury, możemy mieć pewność, że w samochodzie będzie nieco przyjemniej. To bardzo dobra informacja dla tych kierowców, którzy często udają się w dłuższe trasy. Odpowiednio dobrana i zamontowana szyba atermiczna chroni przed nadmiernym nagrzewaniem takie elementy, jak:

  • deskę rozdzielczą,
  • fotele,
  • kierownicę,
  • elementy plastikowe.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z takich szyb, powinniśmy się nad nimi nieco pochylić, ponieważ niosą za sobą wiele pozytywów. Szyby atermiczne są skonstruowane w taki sposób, aby swobodnie pochłaniać ciepło i odbijać promienie słoneczne. Ich stosowanie może doprowadzić do zwiększenia wydajności klimatyzacji oraz zmniejszenia zużycia paliwa. To właśnie sprawia, że zdobywają bardzo dużą przewagę nad konkurencyjnymi modelami i ich popularność rośnie z każdym kolejnym miesiącem.

Szyby atermiczne – na co zwrócić szczególną uwagę? Porady

Dobieranie szyb atermicznych wcale nie jest łatwe. Brak odpowiedniego doświadczenia może doprowadzić do tego, że w bardzo krótkim czasie popełnimy błąd. Pozostawmy to lepiej wykwalifikowanym profesjonalistom, którzy zadbają o to, aby zamontować w naszym samochodzie właściwą szybę atermiczną. Nie powinno im to zająć zbyt dużo czasu, a my zagwarantujemy sobie zdecydowanie większy spokój. Szyby z tej półki poprawią nie tylko nasz komfort, ale też bezpieczeństwo jazdy.

W pierwszej kolejności rozejrzymy się za szybami atermicznymi wykonanymi z zielonego szkła lub też w wersji solar i siglasol. Te dwa ostatnie modele sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających kierowców, gdyż nakłada się na nie specjalną trzywarstwową folię. Bardzo istotne jest to, aby nie pozostawiać finalnego wyboru przypadkowi. Zdecydujmy się na szyby atermiczne przede wszystkim wtedy, gdy często podróżujemy samochodem w upalne i słoneczne dni. Dzięki temu pokonanie trasy z punktu A do punktu B nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem, a po drodze nie narazimy się na żadne nieprzyjemne doświadczenia i zjawiska.

Co jeszcze przemawia za szybami atermicznymi?

Jak widać za szybami atermicznymi przemawia wiele zalet, dlatego ich rosnąca popularność jest jak najbardziej zrozumiała. Montaż tego typu szyb nie jest dla fachowców większym problemem, a same szyby nie powinny być dla nas dużym wydatkiem (zależy to oczywiście od wybranego modelu). Szyby z tej kategorii są trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Właściciele aut obawiają się o to, że wymiana tradycyjnej szyby na atermiczną doprowadzi do tego, że auto straci sporo na wartości. Być może dla niektórych kupców może być to problem, ale w ten sposób zyskujemy zwiększony komfort i bezpieczeństwo jazdy. O oczy i skórę warto dbać na każdym etapie swojego życia, a z szybami atermicznymi w samochodzie jest to dużo łatwiejsze do zrealizowania. Od tej pory nie będzie nam straszny żaden skwar, a podróżowanie autem stanie się przyjemniejsze i bogatsze w pozytywne doświadczenia.

Szyby atermiczne – krótkie podsumowanie

To odpowiednia pora, aby zająć się krótkim podsumowaniem artykułu o szybach atermicznych, które coraz częściej znajdują zastosowanie w naszych samochodach. To specjalna odmiana szyby samochodowej, która pomoże nam uchronić się przed nadmierną dawką promieniowania UV oraz szybkim nagrzewaniem samochodu (zwłaszcza w przypadku deski rozdzielczej, elementów plastikowych, foteli i kierownicy). Zyskają na tym przede wszystkim nasze oczy oraz skóra.

Montażem szyb atermicznych za każdym razem powinni zajmować się wykwalifikowani fachowcy z branży motoryzacyjnej. Odpowiednim wyborem będą dla nas szyby wykonane z zielonego szkła lub w wersji solar i siglasol (trzywarstwowa folia). Szyby są niezwykle funkcjonalne, a do tego pochłaniają ciepło i odbijają promienie słoneczne, co przekłada się na wyższy komfort jazdy (oraz bezpieczeństwo). Sięgnięcie po szyby atermiczne doprowadzi do tego, iż zwiększy się wydajność klimatyzacji i zmniejszy zużycie paliwa. Decydujmy się na to zwłaszcza wtedy, gdy podróżujemy w słoneczne i upalne dni, a do przejechania mamy co najmniej kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Czytanie książek – jakie są tego największe plusy? Dlaczego warto regularnie czytać książki?
czytanie książki

Czytanie książek – jakie są tego największe plusy? Dlaczego warto regularnie czytać książki?

Czytanie książek to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na spędzanie

Następny
Branża IT – jakie są jej podstawowe zadania? Co się na nią składa?
branża IT

Branża IT – jakie są jej podstawowe zadania? Co się na nią składa?

IT to nic innego, jak szeroko rozumiana technologia informacyjna

Może Ci się spodobać