Najpopularniejsze gatunki muzyczne – najważniejsze informacje w pigułce

gatunki muzyczne

Prawie każdy z nas lubi posłuchać muzyki. Oczywiście nie wszyscy preferują te same gatunki muzyczne. Niektórzy wolą rock, inni pop, a jeszcze inni rap czy też muzykę klasyczną. Gusta są bardzo zróżnicowane, lecz w pierwszej kolejności wypadałoby się dowiedzieć, czym konkretnie charakteryzują się poszczególne rodzaje muzyki. Muzyka towarzyszy nam w pracy, podczas nauki i wypoczynku oraz w trakcie podróżowania samochodem, pociągiem, autobusem czy też tramwajem. Warto czasami otworzyć się na nowe gatunki, tak aby poznać nieznanych dotąd twórców i być może rozsmakować się w pomijanym dotąd gatunku muzycznym.

Jazz oraz pop

Jednymi z najbardziej popularnych gatunków muzycznych są jazz oraz pop. Pierwszy ze wspomnianych wyżej rodzajów muzyki bazuje na połączeniu afroamerykańskich rytmów z europejską tradycją. Jazz jest zwykle kojarzony z saksofonem oraz trąbką, chociaż na pierwszy plan często wysuwają się inne instrumenty muzyczne. Jest to uzależnione od twórców, którzy zabierają się za tworzenie muzyki należącej do tego gatunku.

Biorąc pod lupę pop warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że to właśnie ten rodzaj muzyki jest utożsamiany z największą ilością hitów na listach przebojów. Muzyka pop wpada w ucho, słuchają jej osoby w każdym przedziale wiekowym, a do tego skutecznie relaksuje, motywuje do działania i odpręża. Pop cechuje się stosunkowo prostymi tekstami oraz utrzymaniem rytmu. To doskonała muzyka do tańczenia.

Blues, country oraz rap

Kolejne gatunki muzyczne obok których nie można przejść obojętnie to blues, rap oraz country. Blues jeszcze do niedawna był kojarzony z piosenkami, które śpiewało się w drodze do pracy lub też oryginalnymi okrzykami i pieśniami. To skuteczne połączenie wokalu oraz instrumentów.

Jeśli chodzi o muzykę country trzeba pamiętać o tym, że jest to rodzaj muzyki wywodzący się z muzyki ludowej i kowbojskiej (głównie ze Stanów Zjednoczonych). Często możemy ją zauważyć w telewizyjnych westernach. To muzyka harmonijna, romantyczna oraz melancholijna, o bardzo prostej formie.

Rap trafia w gusta zdecydowanie młodszych odbiorców. Jest to tzw. muzyka ulicy, w której można znaleźć wiele ciekawych przesłań i życiowych doświadczeń. Raperzy silnie utożsamiają się z tworzoną przez siebie muzyką, która jest dla nich nad wyraz ważna. Kluczowy w tym wszystkim jest przemyślany tekst (zwykle autobiograficzny), połączony z silnym rytmem.

Muzyka klasyczna, electro oraz folk

Następne dobrze znane rodzaje muzyki to m.in. muzyka klasyczna, electro oraz folk. Ta pierwsza pojawiła się w Europie już kilka wieków temu, a tworzą ją osoby, które mają solidne przeszkolenie muzyczne i przykładają dużą wagę do sztuki pisania oraz notacji muzycznej. Z kolei muzyka electro odznacza się:

  • eksperymentalnym i nowoczesnym podejściem do tworzenia muzyki,
  • przeznaczeniem do tańczenia na parkiecie oraz w domu,
  • dość głośnymi rytmami.

Folk to nic innego, jak ludowo-wiejska muzyka, która często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie (w formie ustnej). Zwykle są to utwory stworzone przez osoby nieznane, o prostej melodii i bogate w życiowe prawdy.

Rock, heavy metal i reggae

Dużym zainteresowaniem ze strony współczesnych słuchaczy cieszą się też takie gatunki muzyczne, jak: rock, heavy metal, reggae, soul, trance, techno i r&b. Rock to ciężka muzyka, która bazuje na:

  • elektrycznych instrumentach,
  • mocnych brzmieniach,
  • efektach gitarowych,
  • wzmocnieniach.

Jeszcze głośniejszy może być heavy metal, więc jak nietrudno się domyślić nie każdy będzie fanem tego rodzaju muzyki. To przesterowane gitary i wyzywające inscenizacje oraz choreografie muzyczne. Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się natomiast muzyka reggae, która jest nie tylko rytmiczna i kojąca, ale też działa na nas uspokajająco i motywująco. Ten gatunek muzyczny przywędrował do nas prosto z Jamajki.

Gatunki muzyczne – krótkie podsumowanie

Nie da się ukryć, że każdy z nas ma swój ulubiony gatunek muzyczny. Wśród najbardziej popularnych rodzajów muzyki można wyróżnić m.in.: jazz (afroamerykańskie rytmy i europejska tradycja, saksofon + trąbka), rap (autobiograficzne teksty, przesłanie i życiowe doświadczenia), rock (ciężkie brzmienia, efekty gitarowe i elektryczne instrumenty), heavy metal (wyzywające inscenizacje, przesterowane gitary), reggae (kojąca i rytmiczna muzyka z Jamajki), muzykę klasyczną (dużą wagę przykłada się do notacji muzycznej i sztuki pisania), folk (muzyka ludowo-wiejska, tworzona zazwyczaj przez nieznane osoby), electro (taneczna, do domu i na parkiet), blues (wokalno-instrumentalna), country (poprawiająca samopoczucie, związana z westernami) oraz pop (największa ilość hitów na listach przebojów, proste teksty i rytm, słuchają jej ludzie w każdym wieku).

Muzyka jest obecna w naszym życiu prawie na każdym kroku i trudno wyobrazić sobie bez niej dobrą imprezę, zabawę w gronie rodzinnym lub z bliskimi znajomymi czy też swobodny wypoczynek i podróżowanie. Warto wybrać dla siebie ulubione gatunki muzyczne i nie zamykać się na te inne, które mogą wnieść do naszego życia wiele dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Wady i zalety Internetu – o czym trzeba wiedzieć?
wady i zalety Internetu

Wady i zalety Internetu – o czym trzeba wiedzieć?

Sieć internetowa ma swoje plusy oraz minusy

Następny
Czytanie książek – jakie są tego największe plusy? Dlaczego warto regularnie czytać książki?
czytanie książki

Czytanie książek – jakie są tego największe plusy? Dlaczego warto regularnie czytać książki?

Czytanie książek to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na spędzanie

Może Ci się spodobać