Steam to jedna z najbardziej znanych i cenionych platform dla graczy komputerowych, którzy mogą na niej przede wszystkim grać. Twórcy gier mogą je też tam sprzedawać, a dodatkowo platforma służy nam do cyfrowej dystrybucji programów. To również rozbudowany serwis społecznościowy, który kryje się pod ciekawą nazwą społeczność Steam. Dowiedzmy się najpierw, jak sprzedać grę na Steam, aby nie narazić się na przykre konsekwencje i nie złamać przy tym regulaminu.
Jak sprzedać grę na Steam? Jak to wygląda w praktyce?
Nie każdy wie przecież jak sprzedać grę na Steamie, aby mieć pewność, że nie złamało się po drodze żadnych przepisów. W tym miejscu spróbujemy rozwikłać tę zagadkę, chociaż odpowiedź na postawione wyżej pytanie nie zawsze jest jednoznaczna. Dużo zależy od właściwej interpretacji odpowiednich zapisów. Aktualnie na sprzedaż gry na Steam mogą się zdecydować wyłącznie te osoby, które są jej właścicielami lub deweloperami. Zapoznajmy się najpierw z regulaminem przedstawionym przez twórców omawianej platformy, a dopiero potem wykonujmy jakiekolwiek kroki.
Polityka biznesowa Steam jest stosunkowo prosta. Sprzedaż gry, którą kupiło się od Valve (macierzysta firma Steam) lub od strony trzeciej nie jest możliwa. W momencie, gdy kupujemy grę składamy swego rodzaju oświadczenie, a mianowicie informujemy Steam, czy kupujemy ją dla siebie, czy też może wręczymy ją w prezencie innemu użytkownikowi. Jeśli gra jest kupowana dla nas, pojawi się ona w naszej bibliotece. Wystarczy ją zainstalować na własnym komputerze i przystąpić do rozgrywki. W sytuacji, gdy kupimy ją komuś innemu, gra zostanie wysłana do biblioteki danego gracza (może to być np. ktoś z naszych bliskich).
Sprzedaż własnej gry na Steam – jak się za to zabrać?
Jeśli nie wiemy jeszcze, jak sprzedać grę na Steam, skupmy się na wykonaniu kilku istotnych kroków. Oczywiście dotyczy to osób, które sprzedają własne gry. Oto przydatne wskazówki:
- wykażmy zainteresowanie konkretną usługą. Następnie Steam wyśle nam cyfrową dokumentację, z którą musimy się bardzo dokładnie zapoznać i ją podpisać,
- będziemy musieli wpłacić depozyt za naszą aplikację. Konieczne jest wykorzystanie własnego rachunku bankowego (tak, aby potwierdzić tożsamość twórcy gry). To właśnie na tym rachunku będą przetwarzane wszelkie wpływy wynikające ze sprzedaży konkretnej gry,
- wypełnijmy wszelkie formalności bankowe oraz te po stronie Urzędu Skarbowego (kwestie podatkowe),
- otrzymujemy dostęp do tzw. Steamworks, a więc narzędzi, dzięki którym uda nam się opublikować grę na platformie (ustalamy ceny, ewentualne zniżki, itd.),
- Steam uruchomi wersję próbną gry, tak aby sprawdzić jej podstawowe parametry i upewnić się, że wszystko jest z nią w porządku,
- proces dodawania gry jest zakończony, a gra trafi do dystrybucji.
Jak widać nie będzie to dla nas zbyt skomplikowane, chociaż musimy się w to odpowiednio zaangażować. Dowiedzmy się jak sprzedać grę na Steamie i przystąpmy do działania, a może nam to przynieść wiele korzyści.
Jak sprzedać grę na Steam? Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?
Zastanawiając się od dłuższego czasu nad tym, jak sprzedać grę na Steam, miejmy na uwadze to, że potrzebne będzie nam założenie własnej strony na Steamie, dzięki której zatroszczymy się o społeczność zainteresowaną naszą grą. Przygotujmy na niej m.in. atrakcyjny zwiastun i zachęćmy graczy do zakupu konkretnego tytułu. Istotne jest też posiadanie szczegółowego profilu dewelopera, aby zwiększyć swoją wiarygodność. Poinformujmy wszystkich o swoich dotychczasowych projektach.
Jak już zostało wspomniane odsprzedanie zakupionej od Valve lub strony trzeciej gry jest obecnie zakazane, lecz wkrótce może to ulec zmianie. Wszystko to za sprawą francuskiego sądu, który uznał, że polityka Steam jest niewłaściwa i gracze mają pełne prawo do odsprzedawania swoich gier (tak naprawdę udzielana jest im licencja na daną grę). Decyzja ta jednak nie ma jeszcze odzwierciedlenia w rzeczywistości, gdyż Valve składa od niej odwołania. Wypada dokładnie zapoznać się ze sprawą i poczekać na jej finałowe rozstrzygnięcie.
Jak sprzedać grę na Steam? Krótkie podsumowanie
Krótkie podsumowanie artykułu o tym, jak sprzedać grę na Steamie, rozpoczniemy od tego, że za każdym razem gracze powinni przestrzegać obowiązujących przepisów oraz zapisów w regulaminie, tak aby nie narażać się na przykre konsekwencje swoich działań.
Aktualnie na sprzedaż gry na Steam mogą się zdecydować twórcy gier oraz deweloperzy. Odsprzedanie gry zakupionej od Valve lub strony trzeciej nie jest możliwe, choć sytuacja ta może się zmienić w najbliższej przyszłości. Jeśli nie mamy pojęcia, jak sprzedać grę na Steam, zdecydujmy się na wykonanie kilku prostych kroków, a mianowicie: wykażmy zainteresowanie usługą, poczekajmy na cyfrową dokumentację od Steam (przeczytajmy ją i podpiszmy), wpłaćmy depozyt za aplikację (z naszego rachunku bankowego), wypełnijmy formalności bankowe oraz w Urzędzie Skarbowym (kwestie podatkowe), skorzystajmy ze Steamworks (zestaw narzędzi, dzięki którym ustalimy cenę, zniżki, itd.), wypuśćmy wersję próbną gry (Steam sprawdzi wtedy, czy wszystko jest z nią w porządku) oraz przekażmy grę do dystrybucji. Przyda nam się też założenie strony na Steamie, na której to zadbamy o zebraną społeczność i przygotujemy na niej np. zwiastun gry. Pamiętajmy również o szczegółowym profilu dewelopera, dla zwiększenia własnej wiarygodności.
Świetny artykuł! Dzięki za te informacje, zawsze zastanawiałem się, jak to jest z tą sprzedażą gier na Steam. Wydaje mi się, że twoje porady mogą naprawdę pomóc nie tylko początkującym twórcom gier, ale też graczom, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej branży. Fajnie, że pokrywasz też tematykę promocji gry na platformie – wiadomo, bez tego to trochę jak strzelać z procy do słońca, hehe. W każdym razie, propsy za artykuł, oby tak dalej! Pozdrawiam, Kamil