Cyberprzemoc – co to właściwie jest? Jak temu zapobiegać?

cyberprzemoc

Świat Internetu niesie za sobą mnóstwo korzyści, ale też zagrożeń. W związku z tym powinniśmy uważać przede wszystkim na swoje dzieci, które mogą paść ofiarą cyberprzemocy. Taka forma przemocy co prawda nie pozostawia żadnych śladów na ludzkim ciele, ale odbija się na psychice, przez co możemy mieć później stany lękowe, a nawet depresyjne. To bardzo istotne, aby korzystać z Internetu w przemyślany sposób i mieć pewną kontrolę nad poczynaniami własnych pociech, ponieważ szybko może się okazać, że “złapały” kontakt z niewłaściwymi osobami.

Cyberprzemoc – na czym to konkretnie polega? Co warto wiedzieć?

Cyberprzemoc występuje pod wieloma różnymi postaciami. To przemoc, która opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych (w tym telefonów komórkowych i Internetu). Osoby dopuszczające się tego typu przemocy wybierają różnorodne metody atakowania wybranych ofiar. Trudno jest im w tym przeszkodzić, ale możemy temu zapobiegać. Cyberprzemoc doprowadza do zadawania bólu osobom, które nie potrafią się przed nim samodzielnie obronić. Najczęściej wykorzystywane metody to:

  • pisanie negatywnych i zastraszających komentarzy lub wiadomości tekstowych,
  • nękanie przy pomocy połączeń telefonicznych,
  • włamanie na konto na portalu społecznościowym,
  • publikowanie zdjęć bez zgody ofiary (zwykle ośmieszających i poniżających),
  • publikowanie obraźliwych treści, do których inni internauci mają bardzo łatwy dostęp.

Ważne jest to, abyśmy uważali, z kim konkretnie nawiązujemy znajomość przez Internet i nie podawali mu żadnych informacji na temat swojej prywatnej sfery życia. Cyberprzemoc bardzo często występuje w parze z hejtem.

Cyberprzemoc – jakie są najczęstsze przyczyny?

Trudno jednoznacznie określić to, jakie są najczęstsze przyczyny cyberprzemocy. Z pewnością możemy do nich zaliczyć: obniżoną pewność siebie internetowych agresorów, chęć zaistnienia w Internecie, chęć “podlizania się” znajomym z podwórka oraz szkoły i przebywanie w trudnym środowisku (np. przemocowym). Ofiarą cyberprzemocy może paść praktycznie każda osoba, która korzysta z telefonu komórkowego lub Internetu, więc warto kontrolować swój każdy krok i nie pozwalać sobie na podejrzane znajomości, które z pewnością nie doprowadzą nas do niczego dobrego. Agresorzy zdecydowanie najchętniej wybierają na ofiary te osoby, które są nieśmiałe, mają kompleksy i zmagają się z obniżoną odpornością psychiczną, a do tego nie mają zbyt wielu znajomych, którzy mogliby ich obronić.

Cyberprzemoc – do czego może doprowadzić?

Cyberprzemoc skutkuje wieloma przykrymi następstwami, a w tej grupie wypadałoby wymienić chociażby:

  • obniżoną samoocenę i występowanie stanów lękowych oraz depresyjnych,
  • bezradność i wyobcowanie,
  • strach przed wyjściem z domu,
  • obniżony komfort snu, a nawet bezsenność,
  • myśli samobójcze.

Jak widać niczego nie powinniśmy bagatelizować, bo w krótkim czasie może się okazać, że ofiara cyberprzemocy zrobi sobie krzywdę lub też zamknie się w sobie i nie będzie chciała z nikim rozmawiać. Jeśli zauważymy w swoim otoczeniu osobę, która jest ofiarą cyberprzemocy powinniśmy jej jak najszybciej pomóc. Dużo zależy oczywiście od zaistniałej sytuacji. W sytuacji, gdy wszystko odbywa się w obrębie szkoły warto zgłosić sprawę do wychowawcy lub dyrektora, a ofiara powinna udać się na konsultację psychologiczną. Wsparcie ze strony psychologa pełni w tym zakresie nieocenioną rolę. Godne podkreślenia jest to, że cyberprzemoc może zakończyć się otrzymaniem kary grzywny lub też pozbawienia wolności, dlatego sprawcy takich czynów nie mogą czuć się bezkarni, a istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że sprawiedliwość w końcu ich dosięgnie.

Jak zapobiegać cyberprzemocy? Wskazówki

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak zapobiegać cyberprzemocy. Kluczową rolę pełnią w tym wszystkim następujące czynniki: przemyślana edukacja komputerowa dzieci (nasze pociechy nie powinny mieć niekontrolowanego dostępu do komputera i telefonu), regularne rozmowy (rodzice muszą edukować swoje dzieci, że Internet ma również swoje minusy) oraz uwrażliwianie (o przykrościach, na które napotkamy w sieci powinniśmy mówić głośno, aby jak najszybciej je wyeliminować).

Cyberprzemoc – krótkie podsumowanie

To odpowiednia pora na krótkie podsumowanie artykułu o cyberprzemocy. Jest to stosunkowo “młoda” forma przemocy, która bazuje w dużej mierze na wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych (telefon komórkowy + Internet). Ma za zadanie zadawać ból ofiarom, a wśród najczęściej wykorzystywanych metod cyberprzemocy znajdują się: telefoniczne nękanie, publikowanie obraźliwych treści i ośmieszających zdjęć, pisanie zastraszających komentarzy lub wiadomości tekstowych oraz włamania na konta na portalach społecznościowych.

Do podstawowych przyczyn cyberprzemocy możemy z kolei zaliczyć: obniżoną pewność siebie agresorów, chęć pokazania się przed podwórkową lub szkolną społecznością oraz trudne środowisko. W zdecydowanej większości przypadków ofiarami cyberprzemocy padają osoby nieśmiałe, pełne kompleksów i samotne (bez wsparcia ze strony bliskich). Brak reakcji na cyberprzemoc może doprowadzić m.in. do: obniżonej samooceny, stanów lękowych i depresyjnych, myśli samobójczych, wyobcowania oraz bezradności. Warto reagować i poinformować o sprawie np. wychowawcę klasy lub dyrektora szkoły (jeśli rzecz dzieje się w szkole), a ofiara powinna czym prędzej trafić do psychologa. Cyberprzemocy można również zapobiegać, np. poprzez edukację komputerową dzieci, regularne rozmowy oraz uwrażliwianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Retargeting internetowy

Retargeting internetowy

Wiele osób próbuje swoich sił w marketingu internetowym

Następny
Wady i zalety Internetu – o czym trzeba wiedzieć?
wady i zalety Internetu

Wady i zalety Internetu – o czym trzeba wiedzieć?

Sieć internetowa ma swoje plusy oraz minusy

Może Ci się spodobać