Świadomość społeczna i ekologiczna wśród konsumentów stale rośnie. Chcąc sprostać rosnącym oczekiwaniom w tym zakresie, firmy muszą uwzględniać w strategiach wpływ na środowisko i społeczeństwo, zamiast kierować się wyłącznie względami ekonomicznymi. Jakie trendy są wiodące w obszarze zrównoważonego rozwoju? Jakie rozwiązania technologiczne warto wdrożyć? Przekonajmy się.
Czym jest zrównoważony rozwój w biznesie?
W biznesie zrównoważony rozwój oznacza między innymi racjonalne wykorzystywanie zasobów, eliminację marnotrawstwa czy ograniczanie śladu węglowego. Jeśli firmy chcą rozwijać się w sposób zrównoważony, muszą odnaleźć równowagę między wzrostem ekonomicznym, troską o środowisko i odpowiedzialnością społeczną.
Dla wielu przedsiębiorstw zrównoważony rozwój stał się sposobem na budowanie przewagi konkurencyjnej – często do jego wdrożenia potrzebne są innowacje, które zapewniają lepszą pozycję na rynku. Ponadto konsumenci coraz częściej oczekują od marek działań zgodnych z ich wartościami, a firmy, które wychodzą tym oczekiwaniom naprzeciw, mogą liczyć na lojalność oraz lepsze relacje z klientami.
3 kluczowe trendy wpływające na zrównoważony rozwój w biznesie
Firmy na całym świecie poszukują rozwiązań, które pozwolą im zarazem zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i zwiększyć efektywność operacyjną. Szczególnie dobrze widoczne są wśród nich 3 trendy oparte na wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
1. Większy udział pojazdów elektrycznych w firmowych flotach
Elektryfikacja firmowych flot, widoczna chociażby wśród firm kurierskich, przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Zapewnia też wymierne korzyści finansowe – zmniejszają się koszty eksploatacji pojazdów, a państwo organizuje programy dofinansowań do zakupu nowych aut.
Wprowadzenie pojazdów elektrycznych do flot wiąże się również z poprawą wizerunku przedsiębiorstw. Klienci postrzegają takie firmy jako odpowiedzialne i innowacyjne.
2. Rosnące znaczenie Internetu Rzeczy w zarządzaniu zużyciem zasobów
Internet Rzeczy umożliwia przedsiębiorstwom zbieranie i analizę danych, które wcześniej były trudne do pozyskania i przetworzenia. Połączenie urządzeń i systemów w jedną sieć pozwala na bieżące monitorowanie zużycia energii elektrycznej czy wody, a także optymalizację procesów produkcyjnych. Prowadzi to do mniejszego marnotrawstwa i wzrostu efektywności operacyjnej.
3. Zrównoważona transformacja cyfrowa
Technologie wdrażane w ramach zrównoważonej transformacji cyfrowej mogą służyć do budowy przewagi konkurencyjnej i poprawy wyników przedsiębiorstwa, jednocześnie zmniejszając jego wpływ na środowisko. Dobrym przykładem takich rozwiązań są chmury obliczeniowe, dzięki którym firmy optymalizują zużycie energii elektrycznej i eliminują marnotrawstwo zasobów. Coraz częściej stawia się na usługodawców, których centra danych zasila prąd pochodzący z OZE.
Jak firmy mogą wdrażać strategie zrównoważonego rozwoju?
Firmy mogą wdrażać strategie zrównoważonego rozwoju poprzez optymalizację procesów, edukację pracowników oraz inwestycje w nowoczesne technologie. Podczas planowania swoich działań powinny uwzględniać nie tylko aspekty ekonomiczne, ale też społeczne i środowiskowe, takie jak angażowanie osób w różnym wieku lub odpowiedzialne gospodarowanie odpadami.
We wdrożeniu strategii zrównoważonego rozwoju pomocne mogą okazać się rozwiązania od Plusa dla Biznesu, które obejmują m.in. systemy do zarządzania zużyciem energii, sieci wspierające Internet Rzeczy czy kompleksową pomoc przy tworzeniu farm fotowoltaicznych. Implementując je do swoich strategii, firmy ułatwiają sobie osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju.