W ostatnich latach nasze życie naznaczone zostało bezprecedensowym rozwojem technologii. Połączenie ulepszonych czujników, automatyzacji i sztucznej inteligencji (AI) z technologią hipersoniczną i innymi zaawansowanymi technologiami tworzy dokładniejszą, szybszą i bardziej niszczycielską broń, dostępną już nie tylko dla zaawansowanych sił zbrojnych, ale również dla mniejszych aktorów państwowych czy niepaństwowych podmiotów oraz jednostek. W tym artykule przyjrzymy się temu, jakie technologie i kierunki rozwoju przyjmuje branża przemysłu wojskowego.
Obszary rozwoju zdolności wojskowych
Nie ma wątpliwości, że rozwój technologii będzie kształtował rozwój na wszystkich obszarach zdolności wojskowych, w tym na przykład:
- Przewaga informacyjna i poznawcza– istotny aspekt przyszłego środowiska operacyjnego, w którym zdolności dowodzenia i informowania będą miały kluczowe znaczenie w przestrzeni militarnej.
- Zapotrzebowanie na nową generację broni, które spowodują znaczące zmiany w zdolnościach bojowych i ochronnych.
- Przyszłe działania wdrożeniowe, na które duży wpływ będzie miała sztuczna inteligencja i systemy autonomiczne.
Obszary rozwoju technologii broni- sprzętu
W ciągu następnych lat nowe i powstające technologie zmienią i potencjalnie zrewolucjonizują pole bitwy w 3 głównych obszarach:
- Łączność: sposoby, w jakie walczący wykrywają i lokalizują swoich przeciwników, komunikują się ze sobą i kierują operacjami.
- Śmiertelność: szkody, jakie broń i systemy uzbrojenia mogą wyrządzić na polach bitew.
- Autonomia: sposoby, w jakie robotyka i AI mogą zmienić to, kto (lub co) walczy i podejmuje decyzje.
Wojna informacyjna
Wojna informacyjna to era wojen, gdzie przemysł militarny spotyka się z szybko rozwijającymi się technologiami informacyjnymi. W obliczu zmieniającego się świata, wojsko musi stale dostosowywać swoje strategie do nowych, zmieniających się realiów. Rozwój w dziedzinie wojny informacyjnej wymaga nie tylko zaawansowanych technologii, ale także umiejętności analitycznych i strategicznych.
Współczesne konflikty nie ograniczają się już tylko do pola walki fizycznej, ale obejmują także walkę o kontrolę nad narracją i przepływem informacji. Przemysł militarny staje przed wyzwaniem dostosowania się do szybko zmieniającego się świata cyfrowego. Zrozumienie dynamiki wojny informacyjnej jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i stabilności globalnej.
Nowe technologie
Nowe technologie i ich rozwój z pewnością znacznie zmienią i poprawią logistykę wojskową.
- Pojazdy bezzałogowe jako wsparcie logistyki, co umożliwiłoby sprawniejsze i mniej narażone na utratę życia ludzkiego przepływy zaopatrzenia pomiędzy bazami, a siłami rozmieszczonymi w terenie.
- Możliwości wytwarzania poprzez drukowanie 3D może zrewolucjonizować logistykę wojskową poprzez produkcję na żądanie materiałów eksploatacyjnych, części, a być może nawet sprzętu tanio, szybko i tam, gdzie jest to potrzebne.
- Biotechnologie mogą zwiększyć zdolność poszczególnych żołnierzy do walki i przetrwania na polu bitwy np. do monitorowania swojej sprawności, a także korzystać z urządzeń do diagnostyki miejsca urazu i dostarczania leków – nawet podczas walki.
- Technologie językowe odgrywają coraz większą rolę w przemyśle militarnym. W dobie wojen informacyjnych i rozwoju technologicznego, umiejętność szybkiego analizowania i tłumaczenia języków obcych jest kluczowa dla skuteczności działań wojskowych.
- Nowe technologie energetyczne— takie jak np. małe reaktory jądrowe— mogą mieć równie rewolucyjny wpływ na logistykę i systemy uzbrojenia, zmniejszając ilość paliwa niezbędnego do obsługi rozmieszczonych obiektów i sprzętu lub służąc jako źródło zasilania przyszłej broni o ukierunkowanej energii.
Podsumowanie
Przyszłość niestety pozostaje nam nieznana. Przyszłe konflikty z udziałem państw, grup czy jednostek mogą od samego początku być niezwykle gwałtowne, a jednocześnie długotrwałe i nierozstrzygnięte, a dzięki szerokiej gamie nowych, i niewypróbowanych technologii czy koncepcji prowadzenia wojny, możliwe jest, że taka dynamika będzie się powtarzać w ciągu następnych lat. Dlatego zdolność adaptacji i elastyczność z pewnością będą przydatnymi cechami w szeroko rozumianym środowisku militarnym.