Moduły rozszerzeń – rozszerz funkcjonalność swojego systemu automatyki przemysłowej

Nowoczesne moduły rozszerzeń to zaawansowane komponenty sprzętowe, które umożliwiają swobodne podłączenie do sterownika programowalnego typu PLC. W praktyce moduły rozszerzeń powodują zwiększenie funkcjonalności stosowanych systemów automatyki przemysłowej. Jak? Otóż moduł rozszerzający znacznie zwiększa możliwości sterowników i innych modułów np. telemetrycznych. Korzystając z takich rozwiązań, można zyskać niczym niezakłóconą transmisję danych na dużych odległościach. Zobacz, jak w praktyce wykorzystywane są moduły rozszerzeń i jak to działa.

Czym są moduły rozszerzeń i jak wpływają na elastyczność systemów automatyki przemysłowej?

W praktyce moduł rozszerzeń jest jednym z elementów składowych kompletnych systemów automatyki przemysłowej. Zaawansowana elektronika w tym przypadku odpowiada za poprawę elastyczności i skalowalności wdrożonego już systemu. 

Poprzez zastosowanie modułów rozszerzeń można dodawać elementy wejścia wyjścia, np. czujniki i funkcje sterujące automatyką. To powoduje, że zarządzanie procesami w zakładach przemysłowych jest znacznie prostsze i efektywniejsze.

Najpopularniejsze rozwiązania umożliwiające pełną integrację modułów rozszerzeń z pozostałymi komponentami automatyki przemysłowej to protokoły komunikacyjne RS-485, M-BUS oraz Ethernet.

Jak moduły rozszerzeń poprawiają skalowalność systemów automatyki przemysłowej?

Zasada działania modułów rozszerzeń jest prosta. W przypadku skalowalności systemów automatyki przemysłowej umożliwiają rozszerzenie możliwości komunikacyjnych, co ułatwia przesyłanie kluczowych informacji o procesach zachodzących w firmie.

Podstawowe funkcje modułów rozszerzeń w kontekście przemysłu to:

  1. Rozszerzanie liczby wejść i wyjść – chodzi o wejścia cyfrowe i analogowe, a także dodatkowe moduły sterujące. To szczególnie istotne w systemach przemysłowych, do których są podłączone czujniki, zawory, pompy i silniki.
  2. Wdrażanie interfejsów komunikacyjnych – przesył informacji przez system automatyki przemysłowej jest szybszy, kiedy dojdzie do wdrożenia interfejsów komunikacyjnych poprzez moduły rozszerzeń. Dzięki temu urządzenia w obrębie jednego ekosystemu mogą ze sobą współpracować bez ryzyka występowania konfliktów.
  3. Konwertowanie sygnałów – niektóre urządzenia w przemyśle nie mają wbudowanych interfejsów RS-485, dlatego poprzez moduł rozszerzeń można przetworzyć wysyłany sygnał tak, aby dostosować go do najnowszych standardów przesyłu informacji.

Dodatkowo moduły rozszerzeń realnie zwiększają moc obliczeniową jednostek przetwarzających dane. Dzięki temu automatyka przemysłowa o dużej dynamice procesów działa sprawnie bez ryzyka występowania problemów operacyjnych.

Przykłady zastosowań modułów rozszerzeń – od monitoringu po kontrolę złożonych procesów

Moduły rozszerzeń znajdują praktyczne zastosowanie przede wszystkim w systemach automatyki przemysłowej, a także w innych branżach np. energetyce, produkcji, transporcie. Sprawdzają się jako element rozbudowujący monitoring środowiskowy, automatyzację HVAC, a także element sterujący do pomp i zaworów w przemyśle.

Praktyczne zastosowania to m.in.:

  1. Monitoring środowiskowy – w systemach monitorowania jakości powietrza moduły rozszerzeń, mogą być używane do zbierania danych z wielu czujników, takich jak czujniki poziomu CO2, pyłów zawieszonych (PM10, PM2.5), wilgotności czy temperatury.
  2. Automatyzacja HVAC – moduły rozszerzeń odgrywają ważną rolę w złożonym sterowaniu procesami klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania. Dodatkowo rozszerzenia mogą być także używane do monitorowania czujników dymu czy detektorów gazu

Warto też wspomnieć, że moduły rozszerzeń dostępne m.in. w ofercie Control Sp. z o.o. sprawdzają się także w systemach sterowania pompami, zaworami, a także do zarządzania liniami produkcyjnymi np. w celu kontrolowania temperatury pracy maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej.

Jak dobrać odpowiednie moduły rozszerzeń do systemu automatyki przemysłowej?

Zanim zdecydujesz się na konkretne moduły rozszerzeń, weź pod uwagę spójność modułu z zaimplementowanym systemem np. z jednostką sterującą PLC. Przeanalizuj także czy moduł rozszerzeń dostarcza odpowiednią liczbę wejść i wyjść cyfrowych oraz analogowych.

Dodatkowo weź pod uwagę:

  • przepustowość,
  • moc obliczeniową,
  • zdolność do skalowalności.

Im lepiej dopasowany moduł rozszerzeń do charakterystyki danego przedsiębiorstwa, tym większa szansa, że uda się maksymalnie wykorzystać jego potencjał w systemach przemysłowych i nie tylko. To realna szansa na poprawę wydajności pracy i umocnienie bezpieczeństwa związanego z przesyłem danych i zarządzaniem procesami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Obsługa POSM – klucz do spójnej i efektywnej strategii marketingowej

Obsługa POSM – klucz do spójnej i efektywnej strategii marketingowej

W erze cyfrowej, gdzie konsumenci są coraz bardziej świadomi i wymagają

Następny
Konsekwencje użytkowania maszyny bez deklaracji zgodności WE

Konsekwencje użytkowania maszyny bez deklaracji zgodności WE

Maszyna bez odpowiedniej oceny zgodności to poważne zagrożenie dla każdej firmy

Może Ci się spodobać