Japoński nadawca publiczny NHK zaczął niedawno emisję w technologii – następczyni HDTV. UHDTV zapewnia przekaz obrazu w 32 milionach pikseli w rozdzielczości 7680×4320 pikseli, w formacie 16:9. 18 minut programu w UHDTV zapisano na dysku o pojemności kilku terabajtów. NHK (Nippon Hoso Kyokai) zaprezentowała najnowszą wersję systemu potrafiącego rejestrować i odtwarzać obraz w rozdzielczości 16-krotnie wyższej niż rozdzielczość uznawana obecnie za HD. W nowej wersji technologii Super Hi-Vision najważniejszą innowacją jest to, że obraz rejestrowany jest w kolorze.
Stworzony przez inżynierów z NHK sensor wykorzystywany do przechwytywania obrazu charakteryzuje się rozdzielczością na poziomie 32 megapikseli – pozwala to na zarejestrowanie materiału filmowego o rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli. Ważną nowością jest fakt, że moduł potrafi nagrywać obraz w kolorze – Japończycy potrafili już wcześniej przechwytywać wideo w tej rozdzielczości, ale tylko czarno-białe.
Nowy sensor nie jest zresztą jedyną innowacją w odświeżonej wersji Super Hi-Vision – wraz z nim zaprezentowany nowy, bardziej wydajny procesor obrazu oraz nowy obiektyw przystosowany do filmowania w tak wysokiej rozdzielczości.
Warto wspomnieć, że w początkowej fazie projektu system stworzony przez NHK rejestrował obraz za pomocą czterech oddzielnych sensorów 8,3 MP ( dwa dla barwy zielonej i po jednym dla czerwieni i niebieskiego ); kolejnym etapem było scalenie ich w jedną, 33-megapikselową matrycę ( z tym, że rejestrowała ona obraz czarno-biały ). Najnowsza wersja potrafi już nagrywać 16x lepiej od HD w kolorze.
Przedstawiciele NHK podkreślają, że wszystkie urządzenia ( zarówno rejestrujące obraz, jak i przetwarzające oraz wyświetlające go ) są na razie prototypami, które nie są gotowe do zastosowania praktycznego. Niezbędne jest przede wszystkim zminiaturyzowanie wszystkich komponentów – Kohji Mitani, jeden z autorów systemu, przewiduje, że potrwa to co najmniej 5 do 10 lat. Realiści oceniają czas rozwoju systemu na 20 lat. Wszystko za sprawą miejsca, którego potrzeba bardzo dużo, przyszłość tego formatu zależy od rozwoju nośników pamięci.
źródła: idg.pl