Brzmienie na najwyższym poziomie: jak wybrać odpowiedni amplituner do kina domowego?

Aplituner to niewątpliwie najważniejszy element zestawu kina domowego. Jak zatem wybrać odpowiedni? Ile może kosztować dobry amplituner? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Amplituner do kina domowego – jaka moc urządzenia?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze amplitunera do kina domowego jest moc wyjściowa. Powinna być ona bowiem odpowiednia dla wszystkich napędzanych kanałów, co jest istotne ze względu na zjawisko proporcjonalnego spadku mocy. Czym kierować się przy wyborze mocy amplitunera? Otóż, należy unikać najsłabszych urządzeń, ponieważ będą one stanowiły ograniczenie dla innych elementów zestawu.

Źródło: audioformat.pl

Dobrym rozwiązaniem może być posiadanie odpowiedniej rezerwy mocy, dzięki której możliwe będzie rozbudowanie zestawu o bardziej wymagające prądowo kolumny.

Konfiguracja zestawu

Kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy amplitunera do kina domowego jest również możliwa do stworzenia konfiguracja zestawu. Podstawą jest w tym przypadku konfiguracja 5.0 (5.1 przy dołączeniu subwoofera aktywnego). Warto jednak mieć świadomość, że obecnie tego typu zestawy są spotykane, a najpopularniejsze obecnie rozwiązania to konfiguracje 7.2, które wspierają kodeki Dolby Atmos i DTS:X. Pierwszy z nich, czyli format Atmos jest obecnie standardem, ponieważ to właśnie ten kodek jest wykorzystywany przez filmy na platformie Netflix. Wybór amplitunera powinno się zatem rozpoczynać od konfiguracji 7.1, a bardziej wymagający użytkownicy mogą postawić na konstrukcje 9.2 oraz 11.2 kanałowe, czyli urządzenia klasyfikowane jako modele z górnej półki.

Wybór amplitunera do kina domowego – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Wybierając amplituner do kina domowego należy wziąć pod uwagę zdecydowanie więcej kwestii niż moc wyjściowa i możliwa konfiguracja zestawu. Wśród najważniejszych aspektów wymienić trzeba w tym przypadku m.in.:

  • impedancję, czyli parametr wpływający w dużej mierze na możliwość dopasowania kolumn;
  • dostępne złącza, co wpływa na funkcjonalność urządzenia oraz możliwość podłączenia poszczególnych urządzeń;
  • obsługę poszczególnych kodeków, co wpływa na możliwości sprzętu;
  • brzmienie, ponieważ każdy producent amplitunerów posiada własną filozofię, której stara się być wierny przy projektowaniu kolejnych modeli.
Źródło: audioformat.pl

Ile kosztuje dobry amplituner do kina domowego?

Kwestią, która również jest istotna przy wyborze amplitunera do kina domowego z całą pewnością jest także cena sprzętu. Ile może zatem kosztować dobry amplituner? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cena uzależniona jest w tym przypadku od kwestii, które zostały wymienione wyżej. Istotny jest oczywiście również producent, ponieważ sprzęt renomowanych marek musi odpowiednio kosztować. Chcąc poznać konkretne ceny warto zatem sprawdzić amplitunery w Audioformat.pl, wśród których znajdują się urządzenia z różnych półek cenowych. W tym miejscu należy również podkreślić, że im wyższa będzie jakość amplitunera do kina domowego, tym lepiej sprawdzi się on jako amplituner stereo. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się m.in. urządzenia marki Arcam, które są dostępne w sklepie Audioformat.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór amplitunera do kina domowego nie jest prosty, ponieważ przy jego dokonywaniu należy wziąć pod uwagę wiele istotnych aspektów. W sprzedaży dostępnych jest jednak wiele urządzeń, co pozwoli kupić sprzęt odpowiadający indywidualnym potrzebom. Zaletą jest natomiast to, że wszystkie amplitunery kina domowego posiadają obecnie systemy do kalibracji, co pozwala dopasować ustawienia do akustyki pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Profesjonalny marketing bezpośredni. Sprawdź jak skutecznie dotrzeć do klienta

Profesjonalny marketing bezpośredni. Sprawdź jak skutecznie dotrzeć do klienta

W dzisiejszych czasach dynamicznie rozwijającej się cyfryzacji oraz wzrastającej

Następny
Czym jest hosting i dlaczego jest ważny?

Czym jest hosting i dlaczego jest ważny?

W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie strony internetowe są kluczowymi

Może Ci się spodobać