Zakup wysokiej jakości akumulatora może sporo kosztować, ale zdecydowanie się opłaca. W przeciwieństwie do tańszych zamienników takie urządzenia mają długą żywotność, są bezpieczne, działają przez wiele godzin lub dni bez ładowania. Czy tak jest również w przypadku akumulatorów litowo-jonowych Panasonic? Poznaj najważniejsze właściwości i zalety tych produktów!
Dobre akumulatory litowo-jonowe: co to oznacza?
To, że akumulatory litowo-jonowe zdobyły dużą popularność, nie stało się bez przyczyny. Ich zaletą jest przede wszystkim duża gęstość energii. Ten parametr oznacza, że przy zachowaniu niewielkich rozmiarów urządzenia można w nim gromadzić znacznie większe ilości energii niż w przypadku innych rodzajów akumulatorów.
Jakimi cechami, oprócz wysokiej gęstości energetycznej, powinny wyróżniać się wysokiej jakości akumulatory Li-Ion? Są to:
- długa żywotność – akumulator powinien wytrzymywać wiele cykli ładowania i rozładowania bez utraty pojemności, wysokiej jakości urządzenia mogą działać nawet przez 2000 cykli;
- niski poziom samorozładowania – utrzymywanie energii przez długi czas bez konieczności podłączania do ładowarki;
- stabilne działanie w różnych warunkach – akumulatory Li-Ion powinny dobrze radzić sobie przy wysokich i niskich temperaturach;
- szybkie ładowanie bez przegrzewania.
Co wyróżnia akumulatory litowo-jonowe Panasonic?
Akumulatory litowo-jonowe Panasonic mają właściwości typowe dla wysokiej jakości urządzeń tego typu. Mają niewielkie rozmiary przy dużej pojemności, mogą działać w wysokich i niskich temperaturach, szybko się ładują i mają długą żywotność.
Są także bezpieczne dla użytkowników i zasilanych urządzeń. To ważne, bo kwestia bezpieczeństwa ogniw w akumulatorach litowo-jonowych jeszcze niedawno budziła duże wątpliwości. Obawy te były przesadzone, wynikały z pojedynczych przypadków wybuchów takich ogniw. Producenci zrobili jednak wiele, by ryzyko związane z użytkowaniem akumulatorów było jak najmniejsze.
Akumulatory litowo-jonowe Panasonic są tego przykładem. W konstrukcji baterii z tymi ogniwami stosuje się płytki elektroniczne zabezpieczające ogniwa przed przegrzaniem, przed zwarciem, przed nieodpowiednimi napięciami, które mogłoby prowadzić do awarii. Akumulatory są także wyposażone w bezpiecznik, rozłącznik ciśnieniowy, a także separator odporny na wysokie temperatury.
Szeroki wybór i wiele zastosowań
Panasonic oferuje akumulatory litowo-jonowe w dwóch wersjach: z ogniwami cylindrycznymi i pryzmatycznymi. Jakie są pomiędzy nimi różnice?
Ogniwa cylindryczne mają nieco mniejszą gęstość energii, co przekłada się na niższą pojemność lub większe rozmiary. Lepiej odprowadzają za to nadmiar ciepła i są bardziej odporne na przegrzewanie.
Ogniwa pryzmatyczne są bardziej wydajne – przy mniejszym rozmiarze pozwalają osiągnąć większą pojemność. Są za to trudniejsze do schłodzenia (ale ten problem rozwiązuje się odpowiednią konstrukcją akumulatora).
Szeroki wybór akumulatorów Li-Ion Panasonic, które znajdziesz np. na wamtechnik.pl, z ogniwami cylindrycznymi lub pryzmatycznymi i w różnych wersjach pojemności nominalnych, zwiększa możliwości ich zastosowania. Znajdują zastosowanie m.in. w:
- pojazdach elektrycznych: samochodach, rowerach, hulajnogach;
- elektronice użytkowej i profesjonalnej;
- urządzeniach GPS;
- elektronarzędziach;
- urządzeniach medycznych.