Czym jest formowanie próżniowe i z czego wykonuje się elementy grzejne?

Współczesne zakłady przemysłowe posiadają zdolność do produkcji wyrobów o dowolnych kształtach. Istnieje wiele różnych technik umożliwiających dostosowanie formy produktu do konkretnego zapotrzebowania. Wybór odpowiedniej zależy głównie od materiału i funkcji, jaką ma spełniać dany element.

Ponieważ elektrotermia stała się dziedziną powszechnie wykorzystywaną w celach zarówno użytkowych, jak i przemysłowych, za jedną z najpopularniejszych metod kształtowania wyrobów uznano formowanie próżniowe. W poniższym tekście postaramy się szerzej opowiedzieć o tej technice oraz wskażemy, z czego wykonuje się popularne w przemyśle elementy grzejne. Zapraszamy!

Proces formowania próżniowego – co ma na celu?

Formowanie próżniowe można inaczej określać mianem termoformowania. Polega ono głównie na ogrzaniu odpowiednio dobranego materiału do temperatury, w której uzyska on wymagany do kształtowania stopień elastyczności. W dalszej kolejności materiał dociskany jest do formy przy pomocy wytworzonej wewnątrz różnicy ciśnień. Warunki, w jakich znajduje się materiał mają niebagatelny wpływ na jego szybsze stwardnienie i zastygnięcie.

W samym procesie najważniejszy jest dobór materiału, który byłby zdolny poddać się formowaniu pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Za resztę odpowiada już tylko sprzęt. Najczęściej słyszy się o formowaniu próżniowym w kontekście tworzyw sztucznych, a dokładniej termoplastów. Niemniej, elementy grzejne w zastosowaniach przemysłowych również wykonywane są tą metodą.

Z czego składają się elementy grzejne formowane próżniowo?

Kiedy usłyszymy termin element grzejny, zazwyczaj w naszych głowach pojawia się wizja dowolnej grzałki. Występuje ona przeważnie w postaci drutu, który z dostarczonej do niego energii elektrycznej potrafi wytworzyć ciepło. Jest to dobre skojarzenie, jednak w większości przypadków niewystarczające. Duże zakłady przemysłowe korzystają z grzałek o naprawdę dużej mocy. Dlatego też, potrzebują one konkretnych izolacji, służących redukcji strat wysyłanych do otoczenia.

W tej właśnie kwestii proces formowania próżniowego okaże się niezastąpiony. Jako element grzejny w takich wyrobach stosuje się najczęściej drut oporowy typu Kanthal A1. Wykonany jest ze stopu żelaza, chromu i miedzi, a jego właściwości umożliwiają mu pracę w temperaturze nawet do 1400 oC.

Kształtki służące izolacji ciepła tworzy się zazwyczaj z dobrej jakości włókna ceramicznego. Produkty te odznaczają się, w zależności od ilości tlenku glinu, wysoką odpornością temperaturową. Dodatkowo, mogą pracować w trudnych warunkach, uwzględniających obecność kwasów i różnego rodzaju chemikaliów.

Zalety formowania próżniowego

Korzyści wynikających z formowania próżniowego jest wiele. Gdyby nie ta technika, ciężko byłoby funkcjonować dziś większości zakładów przemysłowych i produkcyjnych. Technologia ta pozwala uzyskiwać wyroby o naprawdę dowolnym i co ważniejsze, precyzyjnym kształcie. Dodatkowo, możliwe jest również tworzenie elementów o bardzo dużych gabarytach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Analiza konkurencji w pozycjonowaniu stron – jak to robić efektywnie?

Analiza konkurencji w pozycjonowaniu stron – jak to robić efektywnie?

Analiza konkurencji jest kluczowym elementem skutecznego pozycjonowania stron

Następny
Jakie treści marketingowe trzeba tłumaczyć w branży spożywczej?

Jakie treści marketingowe trzeba tłumaczyć w branży spożywczej?

Dobrze przygotowane tłumaczenie marketingowe znacznie może wpłynąć na pozycję

Może Ci się spodobać