Czym są fundusze ETF? Dlaczego warto w nie inwestować?

Fundusze ETF zyskują w ostatnim czasie coraz większą popularność wśród polskich inwestorów. Czym zatem są? Dlaczego warto w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są i jak działają fundusze ETF?

Chcąc wyjaśnić to, dlaczego warto inwestować w fundusze ETF warto dokonać najpierw ich charakterystyki oraz przedstawić sposób działania. Czym zatem są ETF-y? Otóż, fundusze ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie. W efekcie wyróżnia go nie tylko wysoka płynność, ale również bieżąca wycena. Istotne jest jednak to, że na tym nie kończą się różnice pomiędzy ETF-ami, a tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, ponieważ odmienny jest również cel ich działania. Fundusze ETF nie starają się bowiem uzyskać możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale wiernie naśladują konkretny instrument bazowy. Co może nim być? Otóż, w przypadku ETF-ów możliwości jest naprawdę sporo, ponieważ rolę instrumentu bazowego mogą pełnić nie tylko indeksy giełdowe, czy koszyki akcji, ale również surowce, waluty, czy nawet kryptowaluty. W jaki sposób działają fundusze ETF? Istotne w tym przypadku jest przede wszystkim to, że tworzą je akcje dokładnie tych samych spółek, które wchodzą w skład danego indeksu giełdowego. W efekcie każde wahania jego notowań przekładają się na taką samą zmienność notowań jednostek uczestnictwa danego ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Chcąc zacząć inwestować w fundusze notowane na giełdzie warto wiedzieć, że ETF to produkt finansowy dostępny praktycznie dla każdego. By kupić jego jednostki uczestnictwa wymagane jest bowiem jedynie posiadanie rachunku maklerskiego, który należy otworzyć u brokera. Podmiot ten pełni wówczas rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Po otwarciu rachunku inwestycyjnego wystarczy go zasilić, co pozwoli zacząć przeprowadzać pierwsze transakcje. W jaki sposób to robić? Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule opisującym czynniki wyboru konta maklerskiego.

Inwestowanie w fundusze ETF – dlaczego warto?

Rosnąca popularność inwestowania w fundusze ETF jest w dużej mierze efektem ich licznych zalet. Wymienić wśród nich należy bowiem przede wszystkim:

  • możliwość osiągania stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie. ETF-y to produkty finansowe dedykowane do długoterminowego inwestowania, ponieważ większość indeksów giełdowych w długim terminie rośnie;
  • niskie opłaty za zarządzanie. W przypadku ETF-ów zarządzanie klasyfikowane jest jako pasywne, co sprawia, że opłaty są znacznie niższe niż przy tradycyjnych funduszach inwestycyjnych;
  • brak konieczności ciągłego śledzenia notowań giełdowych. Inwestując w ETF-y analizę portfela należy przeprowadzać raz na kilka miesięcy, dzięki czemu inwestor nie musi na co dzień zajmować się giełdą.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w fundusze ETF może być korzystne z wielu różnych względów. Decydując się na ten krok warto jednak być świadomym ryzyka, które jest nieodzownym elementem inwestycji na rynkach kapitałowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Jak HiFiMAN rewolucjonizuje doznania muzyczne?

Jak HiFiMAN rewolucjonizuje doznania muzyczne?

HiFiMAN to renomowany producent sprzętu audio, którego celem jest zapewnienie

Następny
Lustrzanka Canon w fotografii krajobrazowej – jak uchwycić piękno natury

Lustrzanka Canon w fotografii krajobrazowej – jak uchwycić piękno natury

Gdy myślimy o doskonałym aparacie do fotografii krajobrazowej, lustrzanka Canon

Może Ci się spodobać