GPU nVidii w technologii 40 nanometrów.

05-06-2009

Firma nVidia pracuje nad nową kartą graficzną, która będzie opierać się o układ wytworzony w technologii 40-nanometrowej. Karta o oznaczeniu GT 220 jest na razie w fazie prototypowej.

NVidia to nie pierwsza firma, która pracuje nad technologią 40 nanometrów. Wcześniej to AMD wypuściło na rynek procesor wykonany w tej technice. Jeśli chodzi o nową kartę graficzna nVidii to oprócz nowatorskiego procesora, nie będzie ona niczym różnić się od wcześniejszych modeli.  GeForce GT 220 ma posiadać szynę 128-bitową oraz 1 GB pamięci GDDR3.

Porównując kartę z konkurencją, jej wydajność nie powinna powalać na kolana. Dla przykładu karta Radeon HD 4770, również oparta na procesorze 40-nanometrowym (produkcji AMD), ma dość znaczną przewagę nad zapowiadanym modelem nVidii. Radeon wyposażony jest w znacznie wydajniejszą pamięć GDDR5. Pewnym plusem dla GT 220 jest zapowiadana cena. Karta ma być prawie dwukrotnie tańsza od konkurenta, cena ma się kształtować w granicach 50 dolarów. Biorąc nawet pod uwagę mniejszą wydajność, może to być decydujący aspekt i klucz do ewentualnego sukcesu produktu nVidii.

NVidia zamierza również, wyprodukować wersje mobilną tej karty. Nowy produkt najprawdopodobniej będzie dostępny jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *