Jadalnia – jak oświetlić ten typ przestrzeni?

W jadalni nie tylko spożywamy posiłki, ale i spotykamy się z rodziną czy znajomymi. Tutaj toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Przy jadalnianym stole zdarza nam się pracować, odrabiać lekcje z dziećmi bądź bawić. Nic zatem dziwnego, że jadalnia to przestrzeń, która wymaga przemyślanej aranżacji, a także właściwie dobranego oświetlenia. Jakie lampy będą odpowiednie do tego miejsca?

Oświetlenie nad jadalnianym stołem

W jadalni punktem centralnym jest stół, przy którym zasiada rodzina oraz znajomi. Nie możemy się zatem obejść bez oświetlenia tego miejsca. Zazwyczaj wybiera się lampę, która jest montowana w centralnym punkcie, tuż nad blatem stołu. Dzięki temu można liczyć na równomiernie oświetlony stół. Na tym jednak nie koniec.

Aby właściwie dobrać oświetlenie w tym miejscu, musimy wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, jego wysokość, a także sposób, w jaki będziemy użytkować jadalni. Jeśli posłuży nam ona przede wszystkim do wspólnego spożywania posiłków, przyda się jasne, ale nastrojowe światło. Gdy zaś w jadalni częściej będziemy pracować, i to o różnych porach, nie obejdzie się bez oświetlenia, które sprzyja koncentracji i pozwala dostrzegać detale.

I co najważniejsze, im mniejsza i bardziej niewymiarowa przestrzeń, tym skromniejsze i bardziej minimalistyczne lampy wybierzemy. Na większe wymiary czy rzucającą się w oczy dekoracyjność lamp do jadalni pozwolimy sobie wtedy, gdy ta część domu będzie bardzo przestronna.

Lampa wisząca czy lampa sufitowa?

Nad jadalnianym stołem możemy zainstalować zarówno lampę wiszącą, jak i lampę sufitową. Ciekawą propozycję tego typu oświetlenia znajdziemy na stronie https://lightplus.pl/Która opcja sprawdzi się lepiej? To zależy.

Uwzględnijmy, czy jadalnia stanowi oddzielnie pomieszczenie, czy jest to część wspólna z salonem, ale stanowiąca wyodrębnioną strefę. Do tego weźmy pod uwagę kształt i wielkość stołu. Nad dużym i długim stołem w jadalni, która jest oddzielnym pomieszczeniem, można postawić na lampę wiszącą, nawet tę o sporych rozmiarach, jeśli metraż jadalni jest pokaźny. Przy otwartej strefie i połączeniu z salonem trzeba uwzględnić charakter salonowej przestrzeni, aby cały wystrój był spójny.

W niskich i małych jadalniach oraz nad okrągłymi bądź owalnymi, niewielkich rozmiarów stołami, lepiej sprawdzi się lampa sufitowa. Nie będzie przytłaczała, zabierała zbędnie miejsca, zagwarantuje przy tym należyte oświetlenie, a sama w sobie również może być dekoracyjna.

Plafon czy oświetlenie szynowe?

Nad stołem w jadalni może również zagościć plafon. Niemalże płaska lampa, która zapewnia równomierne oświetlenie, co jest niezwykle korzystnym i pożądanym efektem. Alternatywą może być oświetlenie szynowe, które jest zarówno minimalistyczne, jak i nowoczesne. Poza tym stwarza duże pole do popisu pod względem sposobu oświetlenia jadalni. Można bowiem przesuwać źródła światła umieszczone na szynach oraz dowolnie decydować o ich kierunku padania światła.

Jest to zatem sposób na indywidualne dopasowanie sposobu oświetlenia jadalni, zarówno do jej częstotliwości, jak i sposobu użytkowania.

Nie zapominajmy o stylu, dekoracyjności, zastosowanych materiałach czy kolorach, które oferuje oświetlenie w jadalni. Spójny i charakterystyczny wystrój odpowiada za stworzenie klimatycznego miejsca, w którym można komfortowo spożywać posiłki, ale i pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Nowoczesne metody produkcji – Czym charakteryzują się frezowania CNC, obróbki skrawaniem oraz precyzyjny druk 3D?

Nowoczesne metody produkcji – Czym charakteryzują się frezowania CNC, obróbki skrawaniem oraz precyzyjny druk 3D?

Nowoczesne metody produkcji, takie jak frezowanie CNC, obróbka skrawaniem oraz

Następny
Najlepsza karta graficzna do gier

Najlepsza karta graficzna do gier

Wybór najlepszej karty graficznej to kluczowy element dla każdego entuzjasty

Może Ci się spodobać