W jadalni nie tylko spożywamy posiłki, ale i spotykamy się z rodziną czy znajomymi. Tutaj toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Przy jadalnianym stole zdarza nam się pracować, odrabiać lekcje z dziećmi bądź bawić. Nic zatem dziwnego, że jadalnia to przestrzeń, która wymaga przemyślanej aranżacji, a także właściwie dobranego oświetlenia. Jakie lampy będą odpowiednie do tego miejsca?
Oświetlenie nad jadalnianym stołem
W jadalni punktem centralnym jest stół, przy którym zasiada rodzina oraz znajomi. Nie możemy się zatem obejść bez oświetlenia tego miejsca. Zazwyczaj wybiera się lampę, która jest montowana w centralnym punkcie, tuż nad blatem stołu. Dzięki temu można liczyć na równomiernie oświetlony stół. Na tym jednak nie koniec.
Aby właściwie dobrać oświetlenie w tym miejscu, musimy wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, jego wysokość, a także sposób, w jaki będziemy użytkować jadalni. Jeśli posłuży nam ona przede wszystkim do wspólnego spożywania posiłków, przyda się jasne, ale nastrojowe światło. Gdy zaś w jadalni częściej będziemy pracować, i to o różnych porach, nie obejdzie się bez oświetlenia, które sprzyja koncentracji i pozwala dostrzegać detale.
I co najważniejsze, im mniejsza i bardziej niewymiarowa przestrzeń, tym skromniejsze i bardziej minimalistyczne lampy wybierzemy. Na większe wymiary czy rzucającą się w oczy dekoracyjność lamp do jadalni pozwolimy sobie wtedy, gdy ta część domu będzie bardzo przestronna.
Lampa wisząca czy lampa sufitowa?
Nad jadalnianym stołem możemy zainstalować zarówno lampę wiszącą, jak i lampę sufitową. Ciekawą propozycję tego typu oświetlenia znajdziemy na stronie https://lightplus.pl/. Która opcja sprawdzi się lepiej? To zależy.
Uwzględnijmy, czy jadalnia stanowi oddzielnie pomieszczenie, czy jest to część wspólna z salonem, ale stanowiąca wyodrębnioną strefę. Do tego weźmy pod uwagę kształt i wielkość stołu. Nad dużym i długim stołem w jadalni, która jest oddzielnym pomieszczeniem, można postawić na lampę wiszącą, nawet tę o sporych rozmiarach, jeśli metraż jadalni jest pokaźny. Przy otwartej strefie i połączeniu z salonem trzeba uwzględnić charakter salonowej przestrzeni, aby cały wystrój był spójny.
W niskich i małych jadalniach oraz nad okrągłymi bądź owalnymi, niewielkich rozmiarów stołami, lepiej sprawdzi się lampa sufitowa. Nie będzie przytłaczała, zabierała zbędnie miejsca, zagwarantuje przy tym należyte oświetlenie, a sama w sobie również może być dekoracyjna.
Plafon czy oświetlenie szynowe?
Nad stołem w jadalni może również zagościć plafon. Niemalże płaska lampa, która zapewnia równomierne oświetlenie, co jest niezwykle korzystnym i pożądanym efektem. Alternatywą może być oświetlenie szynowe, które jest zarówno minimalistyczne, jak i nowoczesne. Poza tym stwarza duże pole do popisu pod względem sposobu oświetlenia jadalni. Można bowiem przesuwać źródła światła umieszczone na szynach oraz dowolnie decydować o ich kierunku padania światła.
Jest to zatem sposób na indywidualne dopasowanie sposobu oświetlenia jadalni, zarówno do jej częstotliwości, jak i sposobu użytkowania.
Nie zapominajmy o stylu, dekoracyjności, zastosowanych materiałach czy kolorach, które oferuje oświetlenie w jadalni. Spójny i charakterystyczny wystrój odpowiada za stworzenie klimatycznego miejsca, w którym można komfortowo spożywać posiłki, ale i pracować.