Jak dobrać kable do głośników?

Jakie kable do głośników? Nad tym pytaniem zastanawiał się niejeden z nas, kompletując ostatnie elementy kina domowego czy instalacji audio. Choć przeglądając liczne przewody głośnikowe, można poczuć się przytłoczonym, dokonanie ostatecznego wyboru nie jest jednak aż tak trudne. Przynajmniej o ile będziemy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które omówimy w poniższym artykule!

Materiał przewodnika — jaki pozwoli dobrze wykorzystać moc wzmacniacza?

Przy wyborze kabli głośnikowych warto przede wszystkim sprawdzić, z czego zrobiony jest przewodnik. To od jego jakości zależy w dużej mierze jakość dźwiękuKupując kabel, szybko zorientujesz się, że na rynku jest cała masa przewodów do odtwarzania muzyki z przewodnikiem z wątpliwej jakości miedzi. Czy możemy powstrzymać cię przed zakupem takich wynalazków do twojego zestawu audio? Niestety nie, wszak żyjemy w wolnym kraju!

Mimo to stanowczo odradzamy takie eksperymenty zakupowe — na pewno sporo na tym oszczędzisz, ale w zamian nie licz na czysty dźwięk. Lepiej postawić na przewody głośnikowe z przewodnikami z np. miedzi beztlenowej OFC, które wyciągną o wiele więcej z twoich głośników czy wzmacniacza. Na pewno odpuść sobie kable CCA cechowane przez wyjątkowo słabą jakość wykonania.

Jakie kable do głośników pod względem średnicy?

Kolejna istotna kwestia to wielkość, jaką ma przekrój kabla głośnikowego. Jeżeli długość kabla w twoim systemie audio nie przekroczy to maksymalnie 20 metrów, wystarczą ci rozwiązania, których przekrój wynosi do 2,5 mm². Na dłuższych odcinkach warto jednak sięgnąć po przewody o większej średnicy, czyli przynajmniej 4 mm². Wynika to ze strat sygnału, do których dochodzi, gdy ten przemieszcza się na większych odległościach. Nawet dobre przewodnictwo elektryczne zapewniane przez lepszej jakości materiały przewodników wspomniane powyżej nie są w stanie zapobiec temu zjawisku, dlatego też średnica kabla ma tak duże znaczenie.

Jak dobrać przewody głośnikowe pod względem wtyków?

Kabel głośnikowy zakończony jest zazwyczaj jednym z wielu rodzajów wtyków. Jedne z najpopularniejsze z nich to tzw. wtyki bananowe oraz widełki. Możesz też zdecydować się na tzw. gołe przewody bez końcówki. Czym charakteryzują się te opcje?

  • „Banany” to cylindryczne wtyki, które łatwo wciskają się w gniazda głośnika lub wzmacniacza. Są szybkie w użyciu, zapewniają pewne połączenie i pasują do większości standardowych gniazd głośnikowych, dzięki czemu są jednymi z najczęściej wybieranych w instalacjach domowych.
  • Widełki mają płaski kształt litery „U” i są przykręcane do zacisków głośnikowych, co zapewnia trwałe i niezawodne połączenie. Są idealnym rozwiązaniem tam, gdzie wymagana jest większa stabilność, szczególnie w bardziej zaawansowanych instalacjach audio.
  • Gołe przewody to najprostsze rozwiązanie – kabel bez wtyków podłącza się bezpośrednio do zacisków głośnika lub wzmacniacza. To rozwiązanie „budżetowe”. Gołe przewody są tanie, ale ich trwałość jest ograniczona, a końcówki przewodów są bardziej podatne na utlenianie, co może obniżać jakość połączenia.

Podsumowując, najważniejsze parametry kabli głośnikowych dostępnych na rynku to

  • Materiał przewodnika — najpopularniejszym przewodnikiem stosowanym w kablach jest miedź, warto postawić jednak na rozwiązania z czystej miedzi OFC,
  • przekrój kabla — długie przewody prowadzone np. po listwach przypodłogowych przez większy dystans potrzebują większego przekroju,
  • wtyk — jeśli chcesz zaoszczędzić, to możesz pokusić się o tzw. goły przewód, w przeciwnym wypadku najlepiej postawić na wtyki bananowe bądź widełki.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Hosting stron WWW – prawidłowe działanie witryn internetowych

Hosting stron WWW – prawidłowe działanie witryn internetowych

Tworząc stronę WWW należy wziąć pod uwagę hosting, aby móc zapewnić prawidłowość

Następny
Top 6 rzeczy, które warto kupić w sklepie papierniczym

Top 6 rzeczy, które warto kupić w sklepie papierniczym

Czy istnieje coś bardziej satysfakcjonującego niż nowy notatnik pachnący świeżo

Może Ci się spodobać