Stalowe profile konstrukcyjne są dostępne w różnych długościach. To zwiększa możliwości ich zastosowania, ale czasem wymiary mogą okazać się niewystarczające. To w większości przypadków nie problem – stalowe profile można ze sobą łączyć. Spawanie nie jest jedynym rozwiązaniem. Jak połączyć stalowe profile konstrukcyjne bez profesjonalnego sprzętu?
Łączniki, śruby lub klej – sposoby na łączenie profili konstrukcyjnych stalowych dla każdego
Jeśli chcesz połączyć stalowe profile konstrukcyjne bez spawania, możesz wykorzystać do tego śruby. W takim przypadku należy nawiercić otwory w odpowiednich miejscach. Trzeba przy tym pamiętać, że stal jest wytrzymałym, ale jednocześnie dość trudnym w obróbce materiałem – z tego powodu nawiercanie otworów może sprawiać nieco trudności. Niektórzy producenci i dystrybutorzy oferują możliwość przygotowania miejsc pod wkręcanie śrub. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami, warto skorzystać z takiej możliwości.
Jak połączyć stalowe profile konstrukcyjne bez spawania, ale także bez nawiercania otworów? Jeśli nie chcesz naruszyć ciągłości materiału, możesz zastosować odpowiednie łączniki do profili. To metalowe elementy o kwadratowym przekroju, dopasowane wymiarami do standardowych przekrojów profili konstrukcyjnych (najpopularniejsze rozmiary profili znajdziesz tutaj: https://ulamex.com.pl/profile-stalowe-zamkniete-s235). Jak zastosować łącznik? Wystarczy wcisnąć w otwór końce oba profili – pamiętając, by zrobić to z dość dużą siłą i pod odpowiednim kątem. To wszystko – ta metoda nie wymaga stosowania śrub ani innych akcesoriów.
Jest jeszcze jeden, najprostszy sposób łączenia profili konstrukcyjnych: za pomocą specjalnego kleju. W takim przypadku wystarczy posmarować klejem brzegi obu profili i mocno docisnąć je do siebie. Ta metoda jest szybka i nieskomplikowana, ale jednocześnie najmniej trwała. Klej może nie sprawdzić się w wysokich lub niskich temperaturach, a takie połączenie jest mniej odporne na obciążenia. Klejenie stalowych profili jest zalecane tylko w przypadku niewielkich, stosunkowo lekkich elementów.
Co wybrać: spawanie czy inne metody łączenia profili stalowych?
Wszystkie wymienione metody łączenia stalowych profili konstrukcyjnych są łatwe do zastosowania, nie tylko w profesjonalnym warsztacie, ale również w warunkach domowych. Mają jednak pewną wadę – takie połączenia są mniej trwałe i odporne na nacisk niż spawanie. W przypadku zastosowania śrub lub łączników pomiędzy profilami pozostają niewielkie szczeliny. Z kolei w przypadku klejenia potencjalnie problemy może sprawiać sam klej, który ma ograniczoną odporność na ściskanie, rozciąganie czy zmiany temperatur.
W każdym przypadku warto rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem będzie łączenie profili konstrukcyjnych stalowych za pomocą wymienionych wcześniej metod, czy spawanie. Jeśli zdecydujesz się na połączenie profili poprzez spawanie, prawdopodobnie będziesz potrzebować wsparcia specjalistów – to może generować dodatkowe koszty. Połączenie będzie jednak wówczas trwalsze, co ma znaczenie np. przy tworzeniu większych konstrukcji.