Jak stworzyć idealne miejsce do oglądania filmów w domu: aranżacja i wyposażenie.

Oglądanie filmów i seriali to wspaniała rozrywka, do której jeszcze nigdy nie mieliśmy szerszego dostępu niż obecnie. Można oglądać je na ekranach smartfonów w praktycznie każdej wolnej chwili. Trzeba jednak przyznać, że zagłębienie się w historię może nie być wystarczające, gdy film ogląda się „przelotem”. Z drugiej strony wycieczka do kina nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla chcących na raz obejrzeć sezon oryginalnego serialu platformy streamingowej. W takiej sytuacji czas na zaaranżowanie domowego minikina.

Gdzie można zorganizować kino domowe?

Wymarzoną opcją jest stworzenie domowego kina w osobnym pomieszczeniu – ciemnym i wygłuszonym. Niestety nie dla wszystkich jest to praktyczne rozwiązanie. Własne kino domowe można też zaaranżować na nieużywanym poddaszu czy w piwnicy domu. Ale równie dobrze, gdy wymaga tego potrzeba, kinową rolę pełnić odpowiednio przygotowany salon.

Co będzie potrzebne?

Poniżej przygotowaliśmy listę rzeczy, bez których zdecydowanie nie powstanie kino.

Ekran i rzutnik lub telewizor

Jednym z najważniejszych elementów jest jakość obrazu. W tym celu warto przyjrzeć się ofercie projektorów. Najnowsze urządzenia z tej kategorii wyświetlają obraz w doskonałej jakości na nawet bardzo dużej płaszczyźnie. Obraz powinien być wyświetlany na ekranie projekcyjnym. Występują one w różnych wersjach i wielkościach. Powierzchnię ekranu powinno się dostosować do własnych oczekiwań, jakości projektora oraz wielkości pomieszczenia. Warto pamiętać, że większość ekranów zwija się, nie będzie więc on przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Ekran z rzutnikiem może zastąpić telewizor.

Głośniki i rolety zaciemniające

Nawet najwyższa jakość obrazu będzie mniej dostrzegalna w jasnym świetle. Dlatego pomieszczenie z kinem domowym powinno się dokładnie wyciemnić. Mocną stroną tradycyjnych kin jest system dźwiękowy – przy montażu osobistego kina powinno się postawić na wysokiej jakości system głośników.

Wygodna kanapa

Oczywistość, o której rzadko się myśli. Kanapa powinna być wygodna, a jej wielkość powinna odpowiadać planom użytkownika i jego potrzebom. Warto pomyśleć o funkcji dostosowywania zagłówków, by komfort był maksymalny.

Dodatkowe potrzeby

Powyżej wymienione zostały najpilniejsze elementy potrzebne do zbudowania domowego kina. Z czasem można to pomieszczenie ulepszać. Jakie gadżety mogą pasować do pokoju filmowego?

  • półka na piloty i zapasowe baterie – by nie dać się zaskoczyć i niczego nie zgubić,
  • koce – szczególnie zimą,
  • podnóżki – wtedy na kanapie zmieści się więcej osób,
  • lodówka – by zawsze mieć pod ręką ulubione przekąski,
  • wygłuszenie akustyczne – by nie było słychać zewnętrznego świata.

Jak to ustawić?

Generalnie ustawienie kina w pokoju powinno się dostosowywać do indywidualnych warunków. Jest jednak kilka zasad, o których warto pamiętać.

Głośnik w trójkąt

Dla imitacji prawdziwej kinowej jakości dźwięku powinno się zadbać o to, by głowa użytkownika i głośniki po obu stronach ekranu tworzyły trójkąt o równej długości ramion.

Zachowanie minimalnej odległości między rzutnikiem a ekranem

Przy montażu rzutnika należy sprawdzać różne ustawienia przed zdecydowaniem się na to ostateczne. Wszystko dlatego, że ta odległość ma wpływ na wielkość obrazu, jego czystość oraz poziom jasności.

Dodatkowe oświetlenie

Konieczną opcją jest całkowite wyciemnienie pokoju. Ale trzeba pamiętać o tym, że w trakcie maratonów mogą zdarzyć się przerwy. Wtedy, by opuścić pomieszczenie, przyda się światło – najlepiej małe i punktowe w formie lampki lub ledowego sznurka, dla zachowania klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Testy penetracyjne aplikacji webowych – na czym polegają?

Testy penetracyjne aplikacji webowych – na czym polegają?

W dzisiejszym cyfrowym świecie, bezpieczeństwo danych to absolutna konieczność

Następny
Wizualizacje mieszkań 3D — konieczność czy fanaberia?

Wizualizacje mieszkań 3D — konieczność czy fanaberia?

Wizualizacje 3D cieszą się dziś ogromnym powodzeniem

Może Ci się spodobać