Udostępnianie internetu z telefonu to prosty sposób na zapewnienie dostępu do sieci innym urządzeniom. Przydaje się m.in. zawsze wtedy, gdy nie mamy możliwości skorzystania Wi-Fi. Jak zatem udostępnić internet przez telefon? Na jaką metodę się zdecydować?
Udostępnianie internetu przez telefon – kiedy się przydaje?
Udostępnianie internetu przez telefon to funkcja, która znana jest również pod nazwą tethering. Sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej z internetu komórkowego korzysta się w momencie, gdy zawodzą inne źródła połączenia internetowego. Wtedy możliwość wykorzystania telefonu jako mobilnego hotspotu staje się kluczowa. Takie rozwiązanie pozwala skorzystać z dostępu do sieci sobie oraz innym.
Kiedy przyda się taka opcja? Przede wszystkim w podróży np. pociągiem, gdy Wi-Fi pozostawia wiele do życzenia. Sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie połączenie nie jest stabilne. Z tetheringu można korzystać podczas spotkań biznesowych poza biurem, szczególnie gdy przeprowadzamy je w miejscach publicznych, gdzie nie mamy pewności co do bezpieczeństwa połączenia. Funkcja udostępniania internetu przez telefon przyda się też w trakcie nagłych przerw w dostawie prądu czy internetu, które mogą zakłócić np. pracę zdalną lub naukę online.
Internet bezprzewodowy, czyli jak włączyć hotspot Wi-Fi w smartfonie krok po kroku?
Włączenie hotspotu Wi-Fi w smartfonie to prosty sposób na udostępnienie swojego połączenia internetowego innym urządzeniom. Proces ten jest podobny w większości modeli telefonów. Wystarczy kilka kroków.
- Wejdź w ustawienia.
- Przejdź do „Sieci i Internet” (w niektórych telefonach już na tym etapie można przejść bezpośrednio do „Przenośny hotspot”).
- Wybierz „Hotspot i Tethering”, „Przenośny hotspot”, „Hotspot Wi-Fi” – nazewnictwo może się różnić, ale zawsze chodzi o funkcję udostępniania internetu.
- Aktywuj Hotspot Wi-Fi – w sekcji znajduje się zazwyczaj przełącznik do włączenia tej funkcji. Po aktywacji urządzenie zacznie nadawać sygnał Wi-Fi, do którego mogą się podłączyć inne urządzenia.
- Konfiguracja Hotspotu – po włączeniu hotspotu często pojawia się możliwość skonfigurowania nazwy sieci (SSID) i hasła. Ustawienie silnego hasła jest kluczowe dla zabezpieczenia połączenia.
Warto pamiętać, że udostępnianie internetu bezprzewodowego przez hotspot Wi-Fi może prowadzić do szybszego zużycia pakietu danych oraz baterii telefonu. Dlatego przed włączeniem trzeba sprawdzić warunki planu taryfowego, aby uniknąć niespodzianek związanych z dodatkowymi opłatami za transmisję danych. Warto również regularnie monitorować urządzenia podłączone do hotspotu. Pozwoli to zachować bezpieczeństwo oraz kontrolować zużycie danych.
Inne sposoby udostępniania internetu z telefonu
Oprócz hotspotu Wi-Fi istnieją inne metody udostępniania internetu z telefonu, takie jak USB i Bluetooth. Nie jest to co prawda bezprzewodowe udostępnianie, ale zdecydowanie warto o nim wspomnieć. Włączenie takiej opcji również znajduje się w ustawieniach hotspotu na komórce pod hasłem “Tethering USB”. Wystarczy aktywować tę opcję i podłączyć smartfona do komputera przy pomocy kabla USB. Ta metoda zapewnia stabilne połączenie i umożliwia jednoczesne ładowanie telefonu.
Nie każdy wie, że możliwe jest także udostępnianie telefonu przez Bluetooth. Najpierw należy sparować oba urządzenia – telefon i komputer. Następnie pozostaje aktywować opcję przez włączenie “Tethering Bluetooth”, który również znajduje się w ustawieniach komórki. Włączenie tej funkcji należy poprzedzić sparowaniem urządzeń za pomocą Bluetooth. Następnie wystarczy wybrać w ustawieniach telefonu opcję udostępniania internetu. Metoda ta jest wolniejsza od hotspotu Wi-Fi i USB, ale może okazać się pomocna np. gdy musimy mocno ograniczyć zużycie baterii w telefonie.
Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak chronić udostępniany internet?
Udostępnianie internetu bezprzewodowego z telefonu nie jest trudne. Wymaga jednak zastosowania pewnych środków bezpieczeństwa. To szczególnie istotne w przypadku hotspota Wi-Fi. Przede wszystkim należy upewnić się, że ustawiliśmy silne hasło do sieci i że dzięki temu żadne niepożądane urządzenia nie mają szans podłączyć się pod nasz internet. Hasło powinno składać się z kombinacji dużych i małych liter, cyfr oraz symboli.
Warto również pamiętać o dodatkowych opcjach podwyższających bezpieczeństwo, z których możemy skorzystać. To np. ograniczenie liczby urządzeń i monitorowanie ich podłączenia czy automatyczne wyłączenie hotspotu, gdy nie jest używany. Warto również używać VPN na laptopie czy komputerze, który korzysta z udostępnianego internetu. Dodatkowo można upewnić się, że oprogramowanie na smartfonie jest aktualne. Jeśli wystąpiły w nim jakieś luki bezpieczeństwa, to w ramach aktualizacji zostały one naprawione.
Co robić, gdy udostępnianie internetu nie działa?
Może wystąpić kilka problemów z udostępnieniem internetu. To sytuacja, gdy urządzenia nie wykrywają hotspotu lub gdy po prostu nie mogą nawiązać z nim połączenia. Może się również zdarzyć, że urządzenie łączy się z Wi-Fi, ale mimo to nie może korzystać z internetu lub często się rozłącza. Co wtedy robić?
Najpierw warto zrestartować urządzenie. Następnie, gdy hotspot nadal nie działa, należy upewnić się, że w telefonie nie skończył się pakiet danych. Jeśli wszystko jest dobrze, warto zrestartować także to urządzenie, które chcemy połączyć za pomocą Wi-Fi. Istotne jest także upewnienie się, że oprogramowanie jest aktualne i że nie została włączona opcja oszczędzania baterii. Gdy to również nie rozwiązuje problemu, warto skorzystać z opcji resetowania ustawień sieciowych.
Powody problemów z udostępnianiem internetu z telefonu mogą być naprawdę trywialne. Jednym z często powtarzających się jest po prostu ograniczenie urządzenia co do liczby połączonych urządzeń, albo nieobsługiwanie funkcji hotspotu w danym planie taryfowym.