Jak zadbać o bezpieczeństwo danych w chmurze?

Rozwiązania chmurowe — wygodne, ale czy bezpieczne? Kto ma dostęp do naszych danych i jak zabezpieczyć je przed nieautoryzowanym dostępem? Ponieważ coraz częściej kosztowna infrastruktura lokalna porzucana jest na rzecz rozwiązań chmurowych, warto poznać odpowiedzi na te pytania. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak zadbać o bezpieczeństwo baz danych, korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań na rynku.

Skąd popularność rozwiązań chmurowych?

Dzięki chmurze nie musisz inwestować w drogie centra danych, utrzymanie serwerów czy kosztowną infrastrukturę IT. Ponadto elastyczność, skalowalność, a także dostępność z każdego miejsca na świecie znacząco podnosi efektywność operacyjną. Pozwala też na optymalizację kosztów, a zarazem gwarantuje, że przestrzeń dyskowa będzie rosła wraz z Twoją firmą lub organizacją.

Niemniej należy pamiętać, że bezpieczeństwo danych w chmurze zależy od zastosowanych w niej mechanizmów ochrony. Brak odpowiedniej kontroli dostępu może spowodować, że nawet najlepiej zaszyfrowane dane staną się podatne na wycieki.

Multi-Cloud a Hybrid Cloud. Co wybrać?

Decydując się na przechowywanie danych w chmurze, organizacje stoją przed wyborem dwóch rozwiązań: wielochmurowego (ang. Multi-Cloud) lub hybrydowego (ang. Hybrid Cloud). Pierwsze opiera się na wielu usługach publicznych dostawców chmurowych, np. Google Cloud, Microsoft Azure, Beyond, które są używane w ramach jednej architektury.

Natomiast Hybrid Cloud to połączenie różnych typu rozwiązań, np. chmury publicznej z chmurą lokalną, co umożliwia precyzyjne zarządzanie danymi wrażliwymi, które mogą pozostać w kontrolowanym środowisku. To właśnie na tę opcję decyduje się teraz najczęściej branża finansowa czy instytucje rządowe.

W kwestii bezpieczeństwa oba podejścia mają swoje wyzwania. Multi-Cloud wymaga szczególnej uważności na bezpieczeństwo danych w firmie, które są rozproszone między różnymi dostawcami. Z drugiej strony chmura hybrydowa, choć daje większą kontrolę, jest często bardziej kosztowna i wymaga zaawansowanej infrastruktury wewnętrznej. Jednak w obu przypadkach kluczem do sukcesu jest skuteczne zarządzanie kluczami kryptograficznymi.

ESKM — scentralizowane zarządzanie kluczami kryptograficznymi

Szyfrowanie danych w chmurze to jeden z filarów ochrony, ale bez odpowiedniego zabezpieczenia dostępu kluczy szyfrujących może być nieskuteczne. Dlatego wiele organizacji decyduje się na wdrożenie scentralizowanej kontroli. Utimaco Key Management (ESKM — Enterprise Secure Key Manager) to jedno z rozwiązań, które umożliwia centralne zarządzanie cyklem życia wszystkich kluczy kryptograficznych, zarówno w chmurze prywatnej, jak i w środowiskach wielochmurowych.

ESKM integruje się z różnymi dostawcami, dzięki czemu organizacje mogą w prosty sposób monitorować bezpieczeństwo baz danych. Zapewnia również najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki:

  • architekturze zgodnej z FIPS 140-2,
  • uwierzytelnianiu opartym na certyfikatach,
  • wbudowanym urzędzie certyfikacji.

Zadbaj o bezpieczeństwo danych w firmie z ESYSCO

Kiedy mowa o zarządzaniu kluczami kryptograficznymi, należy wspomnieć o roli Hardware Security Module, czyli fizycznym urządzeniu do ich przechowywania. Utimaco proponuje takie rozwiązania jak CryptoServer CP5, a także wielofunkcyjną platformę, która wspiera pracę wielu urządzeń HSM. Wszystkie rozwiązania możesz zobaczyć na stronie ESYSCO. To nie tylko dystrybutor tej niemieckiej marki w Polsce, ale również zespół doświadczonych fachowców. Napisz lub zadzwoń, aby  skompletować zestaw architektury bezpieczeństwa dla swojej organizacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Optymalizacja strony dla przedsiębiorców: Jak poprawić widoczność lokalnego biznesu online?

Optymalizacja strony dla przedsiębiorców: Jak poprawić widoczność lokalnego biznesu online?

Optymalizacja stron internetowych to proces, który pozwala firmom na osiągnięcie

Następny
Rodzaje pomp ciepła – która z nich jest najlepsza dla Twojego domu?

Rodzaje pomp ciepła – która z nich jest najlepsza dla Twojego domu?

Nowoczesne, energooszczędne, przyjazne dla środowiska naturalnego i komfortowe w

Może Ci się spodobać