Każda firma, która chce się rozwijać, musi inwestować w sprzęt i oprogramowanie IT. Wykorzystywane narzędzia muszą działać sprawnie i zapewniać odpowiednią ochronę danych. Audyt IT pozwala zweryfikować, czy systemy bezpieczeństwa są skuteczne.
Sytuacja pozostaje pod kontrolą, gdy dostęp do sieci i urządzeń IT mają wyłącznie zweryfikowani użytkownicy – pracownicy i współpracownicy firmy. Potencjalne zagrożenie pojawia się w momencie, gdy do sieci dostają się nieautoryzowane urządzenia. Powstaje wtedy ryzyko przechwycenia danych, przejęcia sterowania oprogramowaniem, a nawet ataków cybernetycznych.
Audyt IT
Pozwala usprawnić działanie systemu i wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia. Skupia się na ocenie wydajności całej infrastruktury IT. W trakcie kontroli diagnozowane są mocne strony, jak i słabsze, wymagające poprawy lub wyeliminowania. Szczególną uwagę skupia się także na bezpieczeństwie danych. Co prawda, szczegółowy zakres audytu IT jest dostosowywany do konkretnych potrzeb i specyfiki organizacyjnej firmy, jednak z założenia zawsze obejmuje trzy główne obszary: infrastrukturę, oprogramowanie oraz bezpieczeństwo.
Audyt infrastruktury IT
Dotyczy przeglądu sprzętu informatycznego. Obejmuje wszystkie komputery, serwery i inne urządzenia wchodzące w skład sieci IT. W trakcie audytu sprawdzana jest konfiguracja, poziom zabezpieczeń oraz wydajność działania w kontekście procesów biznesowych realizowanych przez firmę. Więcej informacji na temat audytu infrastruktury IT przeczytasz w artykule: https://sebitu.pl/audyt-bezpieczenstwa-infrastruktury-sprzetowej-it/
Audyt oprogramowania IT
Obejmuje szeroko rozumiany software – systemy operacyjne oraz zainstalowane aplikacje. W trakcie audytu weryfikowana jest legalność używanego oprogramowania, poprawność jego konfiguracji oraz regularność aktualizacji.
Audyt bezpieczeństwa IT
Obecnie audyt bezpieczeństwa IT jest kluczowym elementem każdego przeglądu infrastruktury informatycznej. Wynika to z wysokiego ryzyka atakami hakerskimi, które mogą prowadzić do nie tylko do kradzieży cennych danych, lecz także do włamania się do systemu i przejęcia nad nim kontroli. Konsekwencje bywają bardzo bolesne – hakerzy, którzy przejęli system, potrafią zablokować działania operacyjne firmy na długie miesiące. Włamanie generuje więc straty nieporównywalnie większe niż koszt przeprowadzenia audytu. Jednak nie tylko ataki z zewnątrz bywają niebezpieczne – równie dokuczliwe bywają nagłe awarie oraz błędy pracowników nieprzeszkolonych lub nieprzestrzegających procedur.
Audyt bezpieczeństwa danych analizuje potencjalne zagrożenia i sprawdza, w jakim stopniu firma jest na nie przygotowana. Ocenie podlega poziom zabezpieczeń, ich konfiguracja oraz zgodność z obowiązującymi przepisami, w tym z RODO.
Rezultatem audytu IT jest raport oceniający aktualny stan bezpieczeństwa. Na jego podstawie powstaje plan wdrożenia rozwiązań zwiększających ochronę danych.
Testy socjotechniczne i penetracyjne
Bezpieczeństwo sieci nie sprowadza się wyłącznie do kwestii technicznych – pracownicy także mogą stać się źródłem wycieku danych lub kodów dostępu. Wiele udanych włamań opiera się bardziej na manipulacji ludźmi niż z przełamywania zabezpieczeń technicznych. Nie wystarczy, że organizacja ma dobrze zabezpieczoną sieć, jeśli nie przestrzega polityki bezpieczeństwa IT. Dlatego audytorzy, oprócz analizy systemów, przeprowadzają wywiady z pracownikami i przeglądają dokumentację w celu weryfikacji przestrzegania procedury bezpieczeństwa.
Testy socjotechniczne umożliwiają ocenę świadomości pracowników w zakresie bezpieczeństwa. Do wyłudzenia informacji poufnych wykorzystują różne techniki: phishing, kontakt telefoniczny i czy wejście na teren firmy. Celem każdego z nich jest przełamanie zabezpieczeń za pomocą pracowników, często bez ich świadomości.
W ramach audytu IT przeprowadza się także testy penetracyjne infrastruktury IT. Polegają one na symulacji ataku hakerskiego na infrastrukturę sieciową. Specjalista, który wykonuje te testy, stara się wykryć słabe punkty i przełamać zabezpieczenia systemu danej organizacji. W ten sposób firma audytująca jest w stanie ocenić poziom ochrony oraz zidentyfikować i usunąć ewentualne luki w zabezpieczeniach.
Wyniki audytu IT
Po przeprowadzeniu testów, a następnie analizie wraz z weryfikacją elementów sieci IT, sporządzany jest raport z audytu. Dokument ten zawiera wnioski i zalecenia wynikające z przeprowadzonych działań.
- Opis stanu obecnego: szczegółowy opis zastanej infrastruktury sieciowej.
- Procedury audytu: opis metod i technik zastosowanych w ramach audytu.
- Wyniki audytu: szczegółowe rezultaty wraz z objaśnieniami i uwagami.
- Ocena poziomu bezpieczeństwa: analiza porównawcza stanu rzeczywistego z oczekiwanym poziomem bezpieczeństwa.
- Analiza ryzyka: identyfikacja i priorytetyzacja zagrożeń wraz z oszacowanie potencjalnych strat w sytuacji naruszenia bezpieczeństwa.
- Rekomendacje: konkretne wytyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa obszaru IT firmy.
Przeczytaj więcej o audytach infrastruktury w artykule pod linkiem: https://sebitu.pl/audyt-bezpieczenstwa-infrastruktury-sprzetowej-it/
Kiedy zlecić przeprowadzenie audytu informatycznego?
Audyt IT powinien być przeprowadzany regularnie jako środek zapobiegawczy. Na szczególną uwagę zasługuje ochrona danych, dlatego zaleca się wykonywanie takiej kontroli co najmniej raz w roku.
Przeprowadzenie audytu informatycznego jest zalecane także wtedy, gdy istnieje podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa danych firmowych lub gdy system informatyczny działa mało wydajnie. Audyt umożliwia szybką diagnozę bieżącego stanu infrastruktury IT, co jest podstawą do tworzenia skuteczniejszego systemu zabezpieczenia lub modernizacji istniejącego.
Korzyści
Regularne przeprowadzanie audytów IT pozwala przede wszystkim utrzymać wysoką wydajność infrastruktury. Wśród korzyści znajduje się także:
- Zwiększenie bezpieczeństwa danych w systemach informatycznych.
- Wdrożenie rozwiązań minimalizujących ryzyko awarii sprzętu i przestojów w działalności firmy.
- Opracowanie gotowych planów działania na wypadek sytuacji kryzysowych: poważnych awarii lub ataków hakerskich.
- Wskazówki dotyczące modernizacji infrastruktury IT, a także dostosowania jej do potrzeb firmy oraz realizowanych procesów biznesowych.
Audyt IT jest pierwszym etapem do osiągnięcia efektywnego funkcjonowania firmy w obszarze infrastruktury, zasobów oraz bezpieczeństwa. Jego koszt jest nieporównywalnie niższy niż straty, jakie może ponieść firma w wyniku ataku czy włamania do źle chronionego systemu.
Szukasz wsparcia w zakresie bezpieczeństwa IT? Odwiedź stronę: https://sebitu.pl/.