Miniaturowy napęd SSD

26-08-2009

Japońska firma Elecom zaprezentowała niedawno ciekawy gadżet. Jest nim miniaturowy napęd SSD, który mieści się bezpośrednio na płycie głównej.

NanoSSD to niewielkich rozmiarów napędy SSD, które pracują podłączone bezpośrednio do płyty głównej. Niestety, za niewielkimi gabarytami idą niewielkie pojemności tych urządzeń. Elecom oferuje dwa modele o pojemnościach 8 i 16 GB. Jeśli chodzi o wymiary to wynoszą one 25x39x6,5 mm, napędy podłącza się poprzez port SATA. NanoSSD odczytują dane z prędkością 75 MB/s, zapisują 30 MB/s.

Największą zaletą miniaturowych napędów, oczywiście oprócz niewielkich wymiarów, jest ich cicha praca i brak potrzeby stosowania dodatkowego chłodzenia. Urządzenia wydzielają niewiele ciepła. Niestety, wydaje się, że zajmowanie jednego slotu SATA przez napęd o tak niewielkiej pojemności mija się z celem. NanoSSD będzie traktowane raczej jako ciekawy gadżet niż w pełni funkcjonalny dodatek.

Warto przypomnieć, że już kilka lat temu pojawiły się podobne produkty. Wtedy pojemności były śmiesznie małe, Elecom przy podobnych rozmiarach uzyskał wartości kilkukrotnie większe. Jeśli miniaturyzacja będzie przebiegać w tak szybkim tempie to możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości w pełni funkcjonalnych, niewielkich dodatków.

Poprzedni wpis:
Kolejny wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *