Nanotechnologia ochroni telefon przed wodą

Naukowcy z Nokia Research Center z Cambridge chcą wytworzyć technologię, która ochroni telefony komórkowe przed wodą. Inspiracją jest proste zjawisko ? kiedy kropla deszczu pada na liść lotosu, ten nie absorbuje wody, a spływa ona swobodnie po jego powierzchni. Czy podobnie będą zachowywać się produkty Nokii?

Trwają końcowe prace zespołu naukowców ? efekt ma być odniesieniem do tego, co robi natura. Wtedy zewnętrzna powłoka telefonu lepiej radziłaby sobie z kontaktem z wodą. Nowa technologia opiera się nie tyle o podwyższenie kąta zwilżania, a o opracowanie takiej powierzchni, która odbija cząsteczki wody.

Stosowane w tym kierunku materiały to, między innymi, fluoropolimery czy silikony. W tej chwili nowa technologia trafiła do modelu Lumia710. Jak podkreślają jej twórcy ? nie zapewni ona całkowitej wodoodporności, a to z uwagi na liczne elementy konstrukcyjne telefonu i istniejące między nimi łączenia. Za to, dzięki nowoczesnej warstwie, telefon może  bez szwanku wyjść z krótkiej przypadkowej kąpieli w wannie czy w filiżance z kawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Zmieniająca kolory poduszka

Zmieniająca kolory poduszka

Taka poduszka na twojej kanapie zapewni ci miękkie, łagodne światło w

Następny
Etui pełne kostek

Etui pełne kostek

Takie etui na iPhone?

Może Ci się spodobać