Nowoczesne Budownictwo XXI wieku

Dzisiejsze czasy stawiają przed budownictwem coraz większe wyzwania. Polityka Unii Europejskiej – w tym Dyrektywa Termomodernizacyjna sprawiają, że nowoczesne budownictwo musi być: ekologiczne, posiadać dobrą izolację termiczną a biorąc pod uwagę także ekonomiczne uwarunkowania tanie. Odpowiedzią na te wszystkie wyzwania są nowoczesne materiały kompozytowe – w tym płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym.

Płyty Warstwowe to obecnie najpopularniejszy materiał do wykonywania ścian i dachów w technologii lekkiej obudowy. Stosowane są najczęściej przy budowie hal przemysłowych gdyż ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga zaangażowania większej liczby pracowników. Płyty warstwowe produkowane są z blach stalowych powlekanych powłokami organicznymi takimi jak poliester, PCV lub PVF2. Blachy w tym przypadku są okładziną dla sztywnej pianki poliuretanowej która jest rdzeniem izolacyjnym oraz jednocześnie klejem i spoiwem utrzymującym okładziny w stałej odległości dzięki czemu zachowane są parametry konstrukcyjne. W innym rodzaju płyt warstwowych jako rdzeń wykorzystuje się styropian EPS lub wełnę mineralną. Płyty warstwowe występują jako płyty elewacyjne w wersji standard oraz Plus. W wersji standard widoczny jest łącznik płyty a w wersji Plus łączniki są zakryte przy pomocy specjalnego zamka. Inne płyty warstwowe przeznaczone są na dach gdzie górną warstwą jest blacha trapezowa a dolną gładka. Istnieją również płyty warstwowe specjalnego przeznaczenia. Służyć one mogą jako płyty chłodnicze w chłodniach, na rynku dostępna jest także wersja izolacyjna – płyty PIR Recticel. Płyty warstwowe w poliuretanem mają wszechstronne zastosowanie gdyż produkowane są w kilku wariantach w zależności od potrzeb w różnych grubościach, typach zamków, profilowaniach. Można je stosować na dachy, ściany zewnętrzne, ścianki działowe oraz sufity podwieszane. Występują w grubości od czterdziestu do dwustu milimetrów. Kompletny system służący do budowy to nie tylko blachy, ale również akcesoria takie jak łączniki, uszczelki i obróbki blacharskie.

Płyty warstwowe (fin.SANDWICH PANEELIT) mogą mieć mieć rdzenie z poliuretanu, ze styropianu lub z wełny mineralnej. Rdzeń płyty okryty jest okładziną z blachy ocynkowanej powlekanej powłokami z poliestru, PVC lub PVF2. Jest to idealny materiał na budowę hal przemysłowych, pawilonów handlowych, warsztatów, obiektów biurowych lub garażów. Występują w dużej palecie kolorystycznej i kilku rodzajach profilowań okładzin. To wszystko wpływa na to że budowany obiekt będzie nie tylko miał doskonałe parametry termiczne ale również będzie miał estetyczny wygląd. Budowa może trwać niemal bez przerw gdyż montaż poszczególnych elementów zarówno poziomych jak i pionowych jest bardzo szybki i nie ma na niego wpływu pogoda. Najlepsze parametry mają w tej chwili płyty z poliuretanem gdyż ich parametry cieplne są o czterdzieści procent lepsze od pozostałych. Rdzeń w tego typu płytach może być typu PUR (płyta standardowa) lub PIR (płyta wytwarzana na zamówienie indywidualne). Łącznik w tego typu płytach jest ukryty przez co płyta ma estetyczny wygląd i usztywnia panele elewacyjne oraz dachowe. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem pośród płyt  to te z rdzeniem ze styropianu. Tego typu płyty warstwowe służą jako podstawowy materiał do budowy hal przemysłowych. Stosuje się je w budownictwie w tak zwanej technologii lekkiej gdzie stosowane są jako materiał okładzinowy ścian i dachu. Elementami wykończeniowymi są produkowane z blachy powlekanej obróbki blacharskie. Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej wykorzystuje się w budynkach szczególnie narażonych na pożary. Z tego typu płyt wykonuje się ściany, dachy, stropy oraz ściany ogniowe i kurtyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Jakie powinny być krzesła przemysłowe?

Jakie powinny być krzesła przemysłowe?

Krzesło przemysłowe, jak sama nazwa wskazuje, jest meblem przeznaczonym do

Następny
Jak wybrać dobrą agencję pracy?

Jak wybrać dobrą agencję pracy?

Ostatnimi laty coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wsparcie w

Może Ci się spodobać