Ogniwa słoneczne na papierze

16-07-2011

MIT od 2010 roku pracuje nad tworzeniem ogniw słonecznych na papierze. Powlekany papier nie zmienia struktury, a nakłada się na niego niewielkie kolorowe prostokąty. Generują one energię z promieni słonecznych.

Technologia ta jest wyjątkowo tania ? nadruk ogniw słonecznych kosztuje tyle, co wydruk w kolorze zdjęcia całej rodziny. Przy tym kartkę z taką aplikacją możesz zawsze złożyć i schować do kieszeni, korzystając z niej wielokrotnie. Przeprowadzony przez MIT eksperyment , polegający na składaniu i rozkładaniu zadrukowanego papieru (do 1000 razy), wskazał, że niezależnie od intensywności tego procesu ogniwa działają z taką samą mocą.

Proces drukowania przebiega w specjalnych warunkach, w temperaturze ok. 120 stopni C. W komorze próżniowej natryskiwanych jest kolejno pięć warstw ogniw.

Zespół badaczy wciąż pracuje nad udoskonaleniem tej formy pozyskiwania energii ? by dawała jej więcej. Tym samym, jeśli powiedzie się rozwój tego projektu, można by zastąpić drogie materiały, stosowane do uzyskiwania energii słonecznej, tańszym w stosunku do nich papierem.

Przekonajcie się sami:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *