Safari 4 Beta do pobrania

25-02-2009

Przeglądarka Safari uchodzi za najszybszą. Najnowsza wersja zawiera m.in. nowy silnik JavaScript oraz obsługuje najnowsze sieciowe standardy.

Najnowsza wersja oparta jest na silniku "Nitro", który według Apple'a 4.5 raza szybciej uruchamia skrypty JavaScript niż poprzednie wersje przeglądarki. Jeśli chodzi o konkurencję to różnica jest olbrzymia. W stosunku do Internet Explorer 7 Safari 4 jest szybsza 30-krotnie, w przypadku Firefox'a 3-krotnie. Najnowsza wersja obsługuje nowe standardy sieciowe, tj. HTML 5 i CSS 3.

Nowa Safari to także wiele nowych funkcji. Dzięki Top Sites mamy błyskawiczny dostęp do ulubionych witryn. Przeglądarka śledzi strony oglądane przez nas najczęściej i segreguje je w odpowiedniej kolejności oznaczając 24 miniaturkami na stronie. Oczywiście możemy sami dowolnie konfigurować ten swoisty ranking, przeciągając ikony na odpowiednie miejsce.

Kolejna funkcja to Cover Flow. jest to nic innego jak innowatorski sposób prezentacji historii przeglądanych witryn. Witryna jest zapisywana w taki sposób, że na pierwszy rzut oka poznamy ją. Funkcja ta łączy się z kolejną, czyli Full History Search. Ta kombinacja pozwala na przeglądanie stron na których byliśmy w przeszłości i na przechodzenie między nimi bez większych komplikacji. Przeglądarka zapamiętuje cały tekst i miniaturkę strony z historii, dzięki czemu wystarczy wpisać słowo lub frazę aby ją odszukać.

Oprócz wyżej wymienionych funkcji uproszczone zostało także samo menu przeglądarki. zakładki zostały przeniesione na samą górę, dzięki czemu jest więcej miejsca. Także tworzenie zakładek zostało zmienione, podobne jest teraz do rozwiązania stosowanego w Operze. Wystarczy kliknąć znak "+".

Jeśli korzystamy z systemów Windows to Safari automatycznie dostosuje do nich swój wygląd. Można używać zarówno standardowych czcionek Windows jak i Apple'a.

Przeglądarkę można pobrać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *