Temat cyberprzestępczości w przypadku Europy jest wyjątkowo aktualny. Mieszkańcy tego kontynentu mają mocno rozwinięty dostęp do Internetu i oferowanych w nich usług. Brak barier w użyciu tej nowoczesnej technologii wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw.
Użytkownicy sieci mogą być narażeni nie tylko na atak na dany system informatyczny czy phisinhg – czyli wykorzystanie fałszywych stron bankowych do uzyskania haseł dostępu do kont bankowych, ale także na przestępstwa związane z napastowaniem seksualnym, kradzieżą, oszustwem czy przemocą. Nadużycia w świecie wirtualnym powodują wymierne straty w rzeczywistym, codziennym życiu mieszkańców naszego kontynentu.
W związku z rozszerzaniem się skali zawirusowania sieci i wiążących się z korzystaniem z Internetu niebezpieczeństw Komisja Europejska opracowała strategię działania, dążącą do ukrócenia cyberprzestępczości. Czy wspólnie podejmowane inicjatywy przełożą się na zmniejszenie szkodliwych praktyk?
By zminimalizować wpływ cyberataków, planuje się stworzenie jednostki zajmującej się tą tematyką w skali całej Europy, prowadzącej działalność wspierającą dla punktów objętych problemem, a także wzmacniającą kompetencje organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. W końcu osoby dopuszczające się wykroczeń często nie mają, dzięki możliwościom Internetu, narzuconych żadnych barier. Jeśli kary dla cyberprzestępców będą wyższe, powinno to przełożyć się na zmniejszenie skali problemu.
Obecnie Komisja nawiązała porozumienie z prywatnymi instytucjami, w których to rękach znajduje się spora część infrastruktury informacyjnej. Współpraca z sektorem prywatnym w tym zakresie wzmocni ochronę użytkowników sieci. W nowe działania zaangażowana jest także ENISA – Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji. Wymiana danych i dzielenie się praktyką w zakresie bezpieczeństwa w Internecie mogą przełożyć się na konkretne rezultaty, zapewniając jego użytkownikom komfortowe korzystanie z zasobów sieci.