Technologia dla wiedzy

21-06-2011

Jak sprawić by dostęp do informacji był łatwiejszy i szybszy? Nad udoskonaleniami swojej strony pracuje Google. Eliminacja barier blokujących otrzymanie pożądanych danych przybiera tutaj formę technologii rozpoznawania mowy.

Wprowadzenie wyszukiwania głosowego sprawdza się przy korzystaniu z niewielkich urządzeń mobilnych ? coraz częściej łączymy się z Internetem za pośrednictwem telefonu komórkowego. Taka forma poszukiwania informacji sprawia, że przestaje być konieczne wystukiwanie pożądanych fraz na niewielkim ekranie dotykowym. Dzięki temu dostęp do danych staje się prostszy. Wyszukiwanie za pośrednictwem głosu jest dostępne również przy używaniu stacjonarnego sprzętu. Google stworzyło bazę zapytań w języku angielskim, której obecne zasoby sięgają 230 miliardów słów i wciąż jest ona rozwijana. Korzystający z wyszukiwarki Google Chrome mają do dyspozycji ikonkę mikrofonu ? po jej kliknięciu mogą wprowadzić głosem wybraną frazę.

Kolejną innowacją jest szukanie poprzez zdjęcie. Jeśli posiadasz obraz cyfrowy z sfotografowanym budynkiem i nie możesz przypomnieć sobie co to za architektoniczne cudo ? wystarczy podpiąć zdjęcie pod wyszukiwarkę. W kilka chwil system zidentyfikuje wybrany przedmiot na fotografii i podpowie: co to jest.

Google pracuje także nad rozwojem aplikacji Instant, skracającej o kilka sekund wyszukiwanie. Ma ona poddawać właściwe linki tak, by dostęp do wybranej strony był błyskawiczny.

Poprzedni wpis:
Kolejny wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *