Oferta komputerów stacjonarnych i laptopów jest w 2024 niezwykle zróżnicowana. Każdy, bez względu na to, jakie są jego potrzeby i możliwości finansowe, bez problemu może znaleźć sprzęt, który będzie w pełni mu odpowiadał. W poniższym artykule przedstawiamy szereg wskazówek dla wszystkich, którzy chcieliby zainwestować w nowy komputer bądź laptop. Zapraszamy do lektury.
Nowy komputer bądź laptop – na co należy zwracać uwagę?
Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup komputera czy też laptopa, musimy pamiętać o tym, iż należy się do tego bardzo dokładnie przygotować. Najważniejsze jest to, by zastanowić się, do jakich celów będziemy używać dany sprzęt oraz czy chcielibyśmy móc korzystać z niego w dowolnym miejscu i czasie.
Zupełnie inny sprzęt przyda się adeptowi gier, a jeszcze inny powinien wybrać ktoś, kto często podróżuje i korzysta przede wszystkim z oprogramowania biurowego. Nie bez znaczenia jest także budżet, jakim dysponujemy. Podstawowa zasada jest taka, że komputery stacjonarne uchodzą za tańsze. Oznacza to, że taniej można kupić zaawansowany technologicznie PC-et aniżeli najwyższej klasy laptop. Chcąc zaopatrzyć się w laptop z najlepszymi podzespołami musimy liczyć się z koniecznością wydania nieco większych środków aniżeli w przypadku zakupu komputera stacjonarnego.
Jakie podzespoły wybrać? Zestaw porad
Każdy komputer stacjonarny czy laptop składa się z różnych podzespołów – ich specyfikacja w ogromnym stopniu wpływa na wydajność urządzenia oraz możliwość wykorzystywania go do pewnych celów. Nieco inną specyfikację powinny mieć podzespoły dedykowane do montażu filmów czy grania w gry, a inną do obsługi prostych programów biurowych.
Jednym z najważniejszych podzespołów jest procesor. Na rynku istnieją dwie najbardziej znane firmy – Intel oraz AMD. Przy wyborze procesora należy zwracać uwagę na liczbę rdzeni i wątków – mała liczba rdzeni będzie odpowiednia przy sprzęcie do surfowania po sieci czy też oglądania filmów. Gdy chcemy kupić komputer do grania w gry, warto postawić na procesor 6 lub 8-rdzeniowy. Ważna jest też częstotliwość taktowania – im jest ona wyższa, tym sprzęt będzie działał wydajniej.
Karta graficzna i dysk twardy
Kolejny z podzespołów to karta graficzna. Jego zadaniem jest generowanie obrazu, który pojawia się na ekranie. Wydajność karty graficznej jest istotna, jeśli chcemy używać komputera bądź laptopa do montażu filmów bądź grania w gry. Do gier dedykowane są np. linie Geforce RTX oraz GTX. Na wydajność kart wpływa też ilość pamięci – do zwykłego przeglądania sieci wystarczy 2 GB, jednak przy bardziej zaawansowanych zastosowaniach lepiej jest postawić na model z 8 GB.
Inny istotny podzespół to dysk twardy. Wyróżniamy dyski mechaniczne HDD (talerzowe) oraz półprzewodnikowe SSD. Te drugie są droższe, jednak bardziej nowoczesne, szybsze oraz mniej awaryjne. Dyski HDD oferują wysoką pojemność w niskiej cenie, jednak prędkość ich działania często może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli jednak komuś zależy przede wszystkim na dużej ilości dostępnej przestrzeni i niskiej cenie, powinien wybrać dysk HDD.