Wielki Zderzacz Hadronów wyłączony wskutek awarii

21-09-2008

Uruchomiony zaledwie przed tygodniem największy na świecie akcelerator cząstek - LHC - został wyłączony. Fizycy potwierdzili dotyczące tego faktu doniesienia szwajcarskich mediów.

W wyniku awarii do tunelu Zderzacza przedostała się tona ciekłego helu, a temperatura około 100 potężnych nadprzewodzących magnesów wzrosła o 100 stopni.

Ostatnia wystrzelona wiązka protonów przebiegła przez liczące 27 kilometrów urządzenie w miniony weekend. Podczas przyspieszania cząstek, rura akceleratora musi być chłodzona do temperatury minus 271,3 stopni Celsjusza.
W środę w ubiegłym tygodniu naukowcy z powodzeniem wprowadzili do akceleratora cząsteczek pierwsze wiązki złożone jąder atomowych. W przyszłości mają zderzać się one ze sobą pędząc niemal z prędkością światła. Dzięki wynikom pomiarów dokonywanych w trakcie eksperymentu naukowcy chcą uzyskać odpowiedĽ na fundamentalne pytania fizyki, na przykład o mechanizmie "masotwórczym" czy dysproporcjach w ilości materii i antymaterii powstałych podczas Wielkiego Wybuchu.

źródło: KopaniaWiedzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *