Z czego zbudowane są kaski na crossa?

Offroadowa jazda motocyklem wymaga nie tylko umiejętności, doskonale przygotowanego motocykla typu motocross, ale również wysokiej jakości elementów stroju. To specjalne buty crossowe, pełna zbroja, rękawice, a przede wszystkim kask. Część chroniąca głowę fana jazdy offrodowej na motocyklu znacznie odróżnia się np. od kasków integralnych lub turystycznych. Dlaczego tak jest i z czego wykonane są kaski cross? Wyjaśniamy.

Pamiętaj, że wysokiej jakości kask na motocykl crossowy (taki jak np. kask cross Airoh) to najważniejsza część wyposażenia każdego motocyklisty. W newralgicznym momencie może on uratować Twoje zdrowie, a nawet życie. Jazda po torze bez skutecznej ochrony głowy jest ogromnym ryzykiem. Nawet niegroźny pozornie upadek może skończyć się poważnym urazem.

Jak zbudowany jest kask cross i czym się odróżnia od innych kasków?

Kask cross znacząco różni się od innych konstrukcji, które mają chronić głowę motocyklistów. Przede wszystkim ma wysuniętą część szczękową. Wydłużony przód spełnia określone funkcje. Zapewnia zawodnikowi odpowiedni dopływ tlenu i zabezpiecza wrażliwą część czaszki przed bolesnym złamaniem w razie upadku.

Poza tym ma dynamiczny i nowoczesny wygląd, który zachęca do użytkowania. Poza wysuniętą częścią szczękową, z pewnością zwrócisz uwagę na daszek. To element, który zmniejsza oddziaływanie promieni słonecznych i poprawia widoczność. Chroni też przed kurzem, pyłem czy padającym deszczem.

Charakterystyczne jest to, że (w przeciwieństwie do kasków drogowych) kask cross nie posiada przedniej szyby. W wyciętym otworze należy umieścić specjalne gogle. To dlatego, że oczy motocrossowca muszą być prawidłowo zabezpieczone, a gogle posiadają mocne uszczelki, chroniące przed czynnikami z zewnątrz. Gogle dopasujesz do własnych preferencji pod względem rozmiaru, wyglądu czy funkcjonalności. Na rynku dostępne są np. przyciemniane warianty, a na zamówienie możesz wykonać również egzemplarze ze szkłami korekcyjnymi.

Jakich materiałów używa się do produkcji kasku na crossa?

Zacznijmy od skorupy kasku na crossa. To pierwsza warstwa tego elementu, która przyjmuje na siebie siłę bezpośredniego uderzenia. Musi być trwała, ale jednocześnie na tyle lekka, aby nie krępować ruchów motocyklisty. Do wykonania skorupy wykorzystuje się często włókna szklane (i inne kompozyty, w tym włókna węglowe czy carbon) oraz poliwęglany. Te ostatnie są jednak dużo cięższe.

Środek kasku wypełniony jest specjalną powłoką, która absorbuje wstrząsy. Powinna być wykonana z materiału EPS (wyspecjalizowanego styropianu) o wysokiej gęstości. Wyściółka tego rodzaju chroni głowę przed urazami mechanicznymi.

Warto dodać do tego systemy wentylacji wnętrza kasku czy wypełnienie tego elementu. Najczęściej to gąbka antybakteryjna, którą można wypiąć, aby wyprać ją po treningu lub po zakończeniu zawodów.

Dlaczego sprawdzone kaski są tak ważne podczas jazdy motocrossem?

Trwały i lekki kask motocyklowy skutecznie zabezpiecza głowę przed różnego rodzaju urazami mechanicznymi. Pamiętaj, że nawet pozornie niegroźny upadek może skończyć się źle. Skorupa przyjmuje na siebie siłę upadku, a wyściółka amortyzuje wstrząsy, stabilizując głowę i osłaniając czaszkę.

Poza tym kask cross chroni przed uderzeniem np. kamieniem (o co bardzo łatwo w trakcie offroadowej jazdy motocyklem). Osłania również przed owadami, kurzem, pyłem, wiatrem czy zwiększa komfort termiczny użytkownika jednośladu. Poza tym kask wysokiej jakości, oparty na nowoczesnych rozwiązaniach i trwałych materiałach, pozwala zachować pełną widoczność w trakcie poruszania się motocrossem, a także pozytywnie wpływa na wentylację głowy.

Kupując kask cross, bierz pod uwagę wyłącznie najlepsze modele, pochodzące od sprawdzonych firm. Zaawansowane technologicznie egzemplarze mogą uratować zdrowie, a nawet życie. Będą też wygodne w użytkowaniu. Nie powinny krępować ruchów, a ich konstrukcja jest dostosowana do potrzeb osób użytkujących motocross rekreacyjnie albo do tych, którzy trenują i startują w zawodach. Wśród polecanych marek możemy wymienić między innymi wspomnianą wcześniej firmę Airoh oraz Fox, Leatt, Bell czy Arai. Firmy te dają gwarancję jakości produktów i na pewno będą skutecznym wsparciem w czasie jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Cross-border – jak odnieść sukces w międzynarodowym handlu? Przegląd możliwości i wyzwań.

Cross-border – jak odnieść sukces w międzynarodowym handlu? Przegląd możliwości i wyzwań.

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na ekspansję poza swoje

Następny
Jaki internet na Śląsku wybrać?

Jaki internet na Śląsku wybrać?

W dzisiejszych realiach praktycznie niemożliwe jest funkcjonowanie bez dostępu

Może Ci się spodobać