Rozprzestrzenianie się malarii w niektórych rejonach świata to wyjątkowo niebezpieczna sprawa. Naukowcy opracowali nową metodę walki z komarami, owadami roznoszącymi tę groźną chorobę.
Fizyk eksperymentalny Szabolcs Márka zajmował się laserami w związku z falami grawitacyjnymi. Rozwija teraz swój projekt związany z świetlną barierą. Specjalna tarcza sprawia, że komary nie wychwytują ciepła ciała człowieka, więc je ignorują. Projekt został doceniony i dofinansowany przez Fundację Billa i Melindy Gates?ów, walczącą, m. in. z malarią.
Badacz z Węgier pracował nad pomysłem kilka lat. Zastosowane światło ma być prostym, skutecznym rozwiązaniem, odwracającym uwagę komarów od ludzi. Zakłócenie percepcji owadów to mało inwazyjna metoda, która może uratować wiele osób. Zastosowane światło podczerwone nie zabija komarów, ale budzi wśród nich strach. Owad zatrzymuje się przy świetlnej barierze i nie próbuje jej przekroczyć.
Wciąż trwają prace nad prototypem. Badacz myśli także o rozwinięciu wpływu bariery na inne owady, takie jak pluskwy, muchy czy osy.