Dlaczego wybór karty graficznej jest ważny?
Za generowanie obrazu i jego projekcję w komputerze odpowiada karta graficzna. Jej wybór jest bardzo ważny, jeśli korzystasz z gier komputerowych. Od jej parametrów zależy nie tylko obraz, ale też praca procesora i sprawność wykonywania poszczególnych operacji. Im lepsze parametry, tym lepsza jakość filmu i szybsze działanie komputera.
Czym kierować się w doborze karty?
Jaka karta graficzna do komputera? Ważne są dane techniczne, czyli wielkość pamięci VRAM, oznaczenia, producent, zegary, podświetlenie, system chłodzenia, moc zasilania i wiele innych parametrów. Karty graficzne muszą przede wszystkim być kompatybilne z urządzeniem. Dzielą się na dwa rodzaje: zintegrowane i dedykowane.
Karta zintegrowana, a dedykowana.
Pierwsza karta graficzna stanowi część komputera, jest składową jego płyty głównej. Wykorzystuje pamięć RAM głównego procesora. Stosowana w tańszych laptopach, komputerach biurowych i miejscach, gdzie wydajność graficzna nie jest niezbędna. Dedykowana to układ osobny, który posiada własną pamięć RAM. Sprawia, że wszelkie animacje, filmy i grafiki są przetwarzane dużo lepiej. Stosowana jest w droższych komputerach. Czasem obie karty występują razem. Jaka karta będzie uruchamiać się do danej czynności, zależy od konfiguracji. Przy prostych zadaniach można korzystać z karty integrowanej. Do gier z karty o lepszej wydajności.
Co uwzględnić kupując kartę?
Musisz wiedzieć, do jakich zadań będziesz używać laptopa bądź komputera. Ważne jest, ile pieniędzy możesz i chcesz przeznaczyć na jego kupno. Jakich będziesz używał aplikacji, programów i gier. Jak długo będziesz codziennie korzystał z urządzenia. To ważne, bo karty dedykowane szybciej się rozładowują. Jak szybko ma pracować twój laptop?
Jaki producent?
Taki, którego karta spełni wszystkie twoje oczekiwania. Czy karta pracuje cicho? Czy jest kompatybilna z nowymi technologiami? Jak często się psuje? Jaką gwarancję daje producent? Czy jej parametry ci odpowiadają? Jakie ma opinie u innych użytkowników? Te wszystkie pytania prowadzą cię do odpowiedniego wyboru.
Rodzaje kart graficznych.
Do zastosowań biurowych najlepiej sprawdzą się: NVIDIA, GeForce GTX oraz AMD Radeon. Z nimi można amatorsko obsługiwać Adobe Photoshop, odtwarzać filmy o wysokiej rozdzielczości, wykonywać biurowe czynności. Są one także stosowane do mało wymagających gier.
Do gier zazwyczaj stosujemy następujące karty graficzne: bardziej zaawansowane NVIDIA GeForce GTX, AMD Radeon RX seria 5xxx. Mają dużo większą moc obliczeniową i dobrze radzą sobie z grafiką, nawet w rozdzielczości 4K. Odpowiednie są do projekcji VR oraz podstawowego projektowania.
Do specyficznych obliczeń i projektów o charakterze inżynieryjnym, architektonicznym i geologicznym przeznaczone są profesjonalne karty graficzne. To między innymi: NVIDIA Quadro i AMD Radeon Pro. Dzięki nim wykonasz zaawansowaną obróbkę zdjęć i materiałów video w rozdzielczości 4K, a także grafikę trójwymiarową. Co najciekawsze, karta taka nie jest idealnym wyborem do gry.
Jak duża pamięć?
Im więcej pamięci tym lepiej. Karty graficzne do komputerów [/url] powinno dopasowywać się do rodzaju wykonywanych operacji. Ważne się parametry pamięci video. Jeśli pracujesz w dużych rozdzielczościach obrazu albo grasz profesjonalnie, musisz zadbać o dużą pamięć karty. W przeciwnym razie obrazy będą się zacinać. Rozdzielczość i ilość detali w komputerze jest tu istotna. Przy słabej, odpowiednia będzie pamięć VRAM na poziomie 3GB lub 4GB. Karty 6GB, 8GB będą odpowiednie do operacji z wykorzystaniem pełnej rozdzielczości HD. Te najmniejsze pamięci, na poziomie 2GB, wystarczą do prostych prac biurowych.
Moc chłodzenia, kompatybilność, porty i złącza oraz parametry są istotnymi elementami przy wyborze karty. Na jej wybór wpływa także wygląd. To ważna cecha zwłaszcza dla posiadaczy przeźroczystego sprzętu. Cena też nie pozostaje bez znaczenia. Jej górne granice wykraczają daleko poza poziom 3000 zł.
Karty graficzne do 1000 zł i w innych przedziałach cenowych znajdziesz na https://komtek24.pl.
Źródło: materiał zewnętrzny