Kasy fiskalne online – od kiedy i dla kogo (rozporządzenie)

Kasa fiskalna online

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej spoczywa na każdej firmie i każdym przedsiębiorcy, gdzie obroty nie przekroczyły 20 tysięcy złotych w poprzednim roku rozliczeniowym. Obecnie jest dostępnych wiele modeli drukarek. Kasa fiskalna i kasa fiskalna online różnią się przede wszystkim tym, iż ta pierwsza dane sprzedaży drukuje na papierze (paragony należy przechowywać 5 lat), natomiast druga wszystkie informacje przechowuje w systemie.

Jakiś czas temu Prezydent podpisał ustawę o drukarkach fiskalnych online. Pierwotnie zakładała ona, iż obowiązek wymiany drukarek fiskalnych starego typu, miał zacząć się w styczniu 2018 roku (dotyczy przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej), ale ze względu na pandemię terminy zostały rozłożone w czasie i wprowadzono podział na grupy zawodowe.

1. Styczeń 2020kasy fiskalne online musiały wprowadzić warsztaty samochodowe
– świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych, motorowerów
– sprzedające paliwa które są przeznaczone do napędu silników spalinowych

2. Styczeń 2021 – stare drukarki na te online wymieniły hotele, pensjonaty, gastronomia oraz punkty sprzedaży wyrobów opałowych
– wszystkie miejsca gdzie oferuje się tymczasowe zakwaterowanie oraz usługi gastronomiczne
– miejsca sprzedaży koksu, półkoksu, węgla, brykietu

3. Lipiec 2021 – w tym czasie na wymianę drukarek fiskalnych muszą się przygotować : salony fryzjerskie i kosmetyczne, prawnicy, prywatne gabinety lekarskie oraz dentystyczne,osoby świadczące usługi budowlane.

Należy podkreślić iż przedsiębiorcy będą mogli używać drukarek fiskalnych z zapisem kopii w wersji papierowej do momentu zapełnienia pamięci bądź wyeksploatowania urządzenia. Jeżeli przepis jest dla nas nie zrozumiały lub mamy jakieś wątpliwości, to w profesjonalnym sklepie który zajmuje się sprzedażą kas fiskalnych zostaną nam udzielone odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Wymiana kasy fiskalnej tradycyjnej na online przyniesie wiele korzyści. Na korzyść przemawia fakt, że nie będzie już konieczności przechowywania żadnej dokumentacji z ewidencji sprzedaży, ponieważ kasa fiskalna online przesyła wszystkie dane do CRK czyli Centralnego Repozytorium Kas, którym to bezpośrednio zarządza Szef Krajowej Administracji Skarbowej. W razie kontroli pracownik skarbówki nie musi pojawiać się w naszej firmie i sprawdzać wszystkich paragonów, dane widnieją w systemie czarno na białym. Kasa fiskalna online aktualizuje się samoczynnie poprzez pobieranie danych od producenta, więc nie będą konieczne wizyty serwisanta jak w przypadku tradycyjnych kas fiskalnych. Poza różnicami tego typu obsługa obu jest bardzo podobna, więc nie należy się obawiać większych trudności w użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Jak się przeprowadzać sprawnie i szybko? Tylko firmą z Japa & Co.

Jak się przeprowadzać sprawnie i szybko? Tylko firmą z Japa & Co.

Przeprowadzka

Następny
Karta graficzna do 1000 zł
Karta graficzna

Karta graficzna do 1000 zł

Dlaczego wybór karty graficznej jest ważny?

Może Ci się spodobać