Dysze natryskowe przemysłowe

Dysze wodne to elementy szeroko wykorzystywane w przemyśle. Bez nich ciężko byłoby efektywnie zrealizować takie procesy jak mycie maszyn, zraszanie powierzchni, chłodzenie narzędzi, zbijanie piany czy też odpylanie. Dowiedzmy się, czym dokładnie są przemysłowe dysze wodne, a także jakie są ich rodzaje i zastosowania.

Dysze do wody – co to takiego?

Dysza wodna to element, za pomocą którego możemy sprawić, że strumień cieczy przybierze określoną prędkość, koncentrację oraz kształt. Wybierając odpowiednią dyszę wodną przemysłową możemy znacznie przyspieszyć i uskutecznić przeróżne zadania, które związane są z myciem czy zraszaniem.

Rodzaje przemysłowych dysz wodnych

Na rynku dostępnych jest wiele dysz do wody, które różnią się pod względem budowy. Możemy wyróżnić cztery główne grupy:

  • Dysze płaskostrumieniowe – wytwarzają płaski, równomiernie rozłożony strumień pod wysokim ciśnieniem. To dysze, których używamy np. w myjniach samochodowych.
  • Dysze punktowe – wytwarzają prosty, skoncentrowany strumień pod wysokim ciśnieniem. Zapewniają większą siłę uderzenia w porównaniu z innymi rodzajami dysz przy tych samych wartościach ciśnienia roboczego.
  • Dysze pełnostożkowe – w tych dyszach wodnych strumień kształtowany jest w stożek, co sprzyja równomiernemu rozkładowi cieczy nawet na dużych powierzchniach pokrycia.
  • Dysze pustostożkowe – to dysze natryskowe do wody, których strumień pada na powierzchnię układając się na kształt pierścienia.

W obrębie każdej z wymienionych grup znajduje się wiele typów dysz wodnych. Są one oznaczane literowo, np. dysza typu AL., dysza typu BA/BC itp.

Zastosowanie przemysłowych dysz natryskowych

Specyfika strumienia wytwarzanego przez poszczególne dysze przemysłowe do rozpylania wody warunkuje ich przeznaczenie do innego rodzaju zadań. Przykładowo, dysze punktowe i płaskostrumieniowe doskonale sprawdzają się w myciu stali, odtłuszczaniu czy odkamienianiu powierzchni. Z kolei dysze pełnostożkowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w instalacjach chłodzących i służących do rozpylania np. środków chemicznych. Są też powszechnie wykorzystywane w instalacjach przeciwpożarowych. Ostatnia grupa – dysze natryskowe do wody pustostożkowe – są odpowiednie do procesów odsiarczania i denitracji, a także do chłodzenia gazów, malowania rur czy też do odpylania.

Dysze natryskowe przemysłowe – gdzie kupić?

Kupując dysze wodne przemysłowe, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Tylko modele wykonane z solidnych materiałów, odpornych na korozję i uszkodzenia, będą w stanie posłużyć przez długi czas i stworzyć bezpieczną instalację, która nie będzie podatna na rozszczelnianie. Przy ostatecznym wyborze trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj cieczy, jaka będzie przesyłana z wykorzystaniem dyszy natryskowej. Niektóre modele mają konstrukcję mniej podatną na zatykanie albo łatwą do ewentualnego demontażu w celu przetkania i wyczyszczenia.

Dysze wodne przemysłowe od najlepszych producentów znajdziesz między innymi w Spraylabee.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Jak przeskanować Maca pod kątem wirusów

Jak przeskanować Maca pod kątem wirusów

Często słyszy się, że komputery Mac są odporne na wirusy

Następny
W jaki sposób zasilacze awaryjne mogą chronić Twoje urządzenia elektryczne?

W jaki sposób zasilacze awaryjne mogą chronić Twoje urządzenia elektryczne?

Zasilacze awaryjne są rzadko spotykane w domach mieszkalnych

Może Ci się spodobać