W jaki sposób zasilacze awaryjne mogą chronić Twoje urządzenia elektryczne?

Zasilacze awaryjne są rzadko spotykane w domach mieszkalnych. Są to jednak bardzo przydatne urządzenia, zwłaszcza dla osób dużo pracujących przy komputerze. Każda awaria zasilania może skończyć się nieprzyjemnie, ponieważ utrata niezapisanego dokumentu jest bardzo prosta. Niekiedy, uszkodzeniu mogą ulec niektóre podzespoły komputera lub pliki systemowe. Zasilacz awaryjny (UPS) jest urządzeniem zmniejszającym ryzyko powstania takich problemów.

Czym jest zasilacz UPS?

Zasilacz UPS jest urządzeniem wyposażonym w akumulator, magazynujący prąd elektryczny. W przypadku braku zasilania z sieci zasilacz przekazuje prąd z akumulatora do komputera. Dzięki temu system nie wyłącza się gwałtownie i niespodziewanie, a użytkownik ma czas, aby zapisać wszystkie potrzebne pliki oraz poprawnie wyłączyć komputer.

Zasilacze awaryjne mają za zadanie chronić urządzenia elektryczne przed zanikiem prądu w sieci. Często, skutkiem takiej awarii jest utrata danych, które mogą być bardzo cenne. Ponadto, zasilacz UPS jest wyposażony w specjalnie filtry (podobnie jak listwa zasilająca), chroniące przed skutkami przecięć w sieci elektrycznej oraz wyładowaniami atmosferycznymi. Zasilacz awaryjny przydaje się także np. podczas aktualizacji BIOS-u, ponieważ wyłączenie się komputera w tym czasie może doprowadzić do poważnej awarii sprzętu.

Jaką moc powinien mieć zasilacz UPS?

Najważniejszym parametrem zasilacza awaryjnego jest jego moc. Zazwyczaj podaje się ją w woltoamperach (VA). Do domowego zastosowania wystarczy UPS o mocy 350-500 VA. Warto jednak postawić na urządzenia o możliwie największej mocy, ponieważ to od niej zależy czas pracy komputera na zasilaniu awaryjnym. Urządzenia o niewielkiej mocy i cenie zapewniają jedynie 2-3 minuty na zapisanie plików i wyłączenie urządzenia. Lepszej jakości zasilacze awaryjne o większej mocy mogą starczyć nawet na 30 minut pracy komputera. W warunkach domowych wystarczy UPS o niewielkiej mocy. Droższe modele umożliwiają zabezpieczenie kilku komputerów jednocześnie.

Jak działa zasilacz awaryjny?

Prąd płynący w sieci elektrycznej jest prądem przemiennym. Po dostarczeniu go do zasilacza UPS jest filtrowany oraz kierowany do gniazda zasilacza komputera. Równoległe magazynowana jest energia w akumulatorze. Gdy w sieci elektrycznej dojdzie do awarii, sposób zasilania komputera zmienia się, a zasilanie przejmuje UPS. Zmagazynowania w akumulatorze energia jest w postaci prądu stałego. Konieczna jest jej zmiana na prąd przemienny (taki jak w sieci). Następnie prąd elektryczny zostaje skierowany do komputera. Bardzo istotną kwestią jest czas przełączenia źródła zasilania, który powinien być jak najkrótszy (kilka milisekund). Zbyt długie przełączenie może skutkować restartem komputera. Gdy energia powróci do sieci elektrycznej, zasilacz UPS zmienia tryb pracy na zasilanie komputera z sieci.

Oprócz komputera, do zasilaczy awaryjnych można podłączać także inne urządzenia (oprócz silników elektrycznych i drukarek laserowych). Niektóre z zasilaczy posiadają dwa gniazda: wejściowe i wyjściowe. Ich zadaniem jest zabezpieczanie urządzeń podłączonych do sieci telefonicznej i komputerowej.

Czy zasilacz awaryjny wymaga oprogramowania?

Zasilacz UPS do poprawnej pracy nie potrzebuje żadnych aplikacji. Niektórzy producenci dostarczają jednak specjalne oprogramowanie do swoich produktów. Zadaniem takich aplikacji jest automatyczne zapisanie wszystkich plików oraz wyłączenie komputera. Opcja może okazać się przydatna w sytuacji, gdy awaria zasilania pojawi się, gdy nie nikogo nie będzie przy urządzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Dysze natryskowe przemysłowe

Dysze natryskowe przemysłowe

Dysze wodne to elementy szeroko wykorzystywane w przemyśle

Następny
Cienkopisy dla dzieci – Wprowadzanie maluchów w świat sztuki i kreatywności

Cienkopisy dla dzieci – Wprowadzanie maluchów w świat sztuki i kreatywności

Odkryj zalety cienkopisów dla dzieci i jak wprowadzić maluchy w świat sztuki i

Może Ci się spodobać