Internet Explorer 8 – 3 w 1

Na blogu twórców Internet Explorera 8 pojawił się interesujący wpis. Deweloperzy Microsoftu twierdzą, że IE8 będzie pracował w trzech różniących się trybach, by zapewnić kompatybilność z różnymi stylami tworzenia stron WWW.

W blogowej notatce Chris Wilson przedstawił sposób funkcjonowania najnowszej wersji Internet Explorera; pojawią się w nim trzy niezależne tryby renderowania kodu (X)HTML. Pierwsze dwa mają zapewniać kompatybilność z IE7 – będą to “Quirks mode” (tryb dla nietypowego kodu) oraz “Standard mode” (tryb standardowy, tj. zgodny z IE6 i IE7).

Trzeci, ostatni sposób obsługi stron WWW ma zapewniać wysoką zgodność ze standardami W3C – w końcu IE8 bezbłędnie przechodzi już test ACID2.

Twórczy nieład czy po prostu bałagan?

Paradoksalnie jednak, aby IE8 poprawnie rozpoznawał stronę kompatybilną ze standardami W3C, w jej Ľródle powinien pojawić się znacznik, który w normalnej sytuacji byłby zbędny – programista dwa razy musi zadeklarować to samo: definicję DOCTYPE w nagłówku plus właściwy tag META!

Oczywiście wywołało to małą burzę wśród czytelników portalu Slashdot.org, bo pozostałe przeglądarki radzą sobie z samą tylko deklaracją DOCTYPE.

Nie należy zapominać, że to “programiści Microsoftu programistom Microsoftu zgotowali ten los”.

Internet Explorer przez wiele lat był na bakier z powszechnie akceptowalnymi standardami. Wymuszało to na webmasterach i webdeweloperach sprawdzanie witryn w kilku liczących się na rynku przeglądarkach, w tym w IE6, Operze i Firefoksie/Mozilli.

źródło: PC WORLD KOMPUTER

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Komórka z Myszką Miki

Komórka z Myszką Miki

Firma Disney wchodzi na japoński rynek telefonii komórkowej

Następny
Nowy statek kosmiczny SpaceShipTwo

Nowy statek kosmiczny SpaceShipTwo

Firma Virgin Galactic pokazała gotowy projekt pasażerskiego statku kosmicznego,

Może Ci się spodobać