Nowy statek kosmiczny SpaceShipTwo

Firma Virgin Galactic pokazała gotowy projekt pasażerskiego statku kosmicznego, który rozpocznie komercyjne loty 2010 roku. Wcześniej, jak informowaliśmy, ujawniono też wygląd portu kosmicznego.

Statek bazuje na pojeĽdzie SpaceShipOne, został jednak w stosunku do niego powiększony. Nowy pojazd kosmiczny, nazwany SpaceShipTwo (SS2), jest w stanie zabrać osiem osób, w tym ośmiu pasażerów. Jak poinformowali przedstawiciele Virgin Galactic, jest on już ukończony w 60%. W powietrze wzbije się dzięki pojazdowi White Knight Two (WK2), który jeszcze w bieżącym roku rozpocznie loty testowe. Twórcą oby pojazdów jest konstruktor Burt Rutan.

Pojazdy będą startowały z Spaceport America w stanie Nowy Meksyk, a cała podróż potrwa około 2,5 godziny. SS2 wzbije się w tym czasie na wysokość 110 kilometrów, gdzie pasażerowie doświadczą przez kilka minut stanu nieważkości, zobaczą z góry naszą planetę i będą mogli podziwiać przestrzeń kosmiczną.

Bilet kosztuje 200 000 dolarów. W tej chwili miejsca wykupiło już ponad 200 osób, dalsze 85 000 zarejestrowało się jako chętni na wyprawę.

Richard Bronson, właściciel koncernu Virgin, mówi, że oferuje on również usługi dla firm. Jego pojazdy będą w stanie wynosić na orbitę małe ładunki. Możliwe więc będzie tanie umieszczenie na orbicie niewielkiego satelity.

Oferta Virgin jest bardzo atrakcyjna. Obecnie osoba cywilna może polecieć w kosmos tylko dzięki Rosjanom. Bilet, nabywany za pośrednictwem Space Adventures, kosztuje 20 milionów dolarów, a pasażer dostarczany jest na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Ľródło: Virgin Galactic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Internet Explorer 8 – 3 w 1

Internet Explorer 8 – 3 w 1

Na blogu twórców Internet Explorera 8 pojawił się interesujący wpis

Następny
Czym jest Internet ??

Czym jest Internet ??

Zastanawiamy się, skąd bierze się sukces tego czy innego serwisu, dlaczego

Może Ci się spodobać