Jak planować produkcję i wspierać się oprogramowaniem?

Osoby zaangażowane w działanie firmy zajmującej się wytwarzaniem różnego rodzaju towarów, powinny dobrze zrozumieć, co to jest planowanie produkcji. Tworzenie planu produkcji i harmonogramowanie jej ma ogromne znaczenie dla zwiększenia efektywności biznesu. Bez odpowiednich systemów IT jest jednak bardzo trudne, a w przypadku dużych firm, wręcz niemożliwe. Przeczytaj, jak wspierać proces produkcji z wykorzystaniem nowoczesnych systemów ERP.

Co to jest planowanie produkcji?

Planowanie procesu produkcyjnego ma na celu identyfikację zdolności produkcyjnych zakładu, aby móc określić, ile towarów można wykonać w założonym czasie. Wspiera efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich i maszynowych, a także umożliwia podejmowanie działań korygujących, które sprzyjają utrzymaniu ciągłości produkcji. Innymi słowy, można powiedzieć, że metody planowania produkcji służą udzieleniu odpowiedzi na pytanie, ile zamówień w danym czasie jest w stanie zrealizować firma przy optymalnej alokacji zasobów.

Manualne planowanie taktyczne sprawdza się w przypadku niewielkich firm produkcyjnych, które wykorzystują prosty proces produkcyjny. Kiedy działania produkcyjne stają się jednak bardziej skomplikowane, zamówień przybywa, a portfolio gotowych produktów się poszerza, warto rozważyć sięgnięcie po program do zarządzania produkcją. To nowoczesne narzędzie do planowania rozwoju, które sprawdzi się w każdej branży.

Na czym polega planowanie produkcji?

Czym jest planowanie produkcji w przedsiębiorstwie przemysłowym? Polega ono na tworzeniu planów — krótko-, średnio- i długoterminowych. Te plany strategiczne pomagają określić cele firmy w różnym horyzoncie czasowym oraz utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstwa. Główny plan produkcji uwzględnia takie zagadnienia, jak:

  • badania rynkowe konkurencji,
  • prototypowanie wyrobów gotowych,
  • rozruch produkcji, czyli stopniowe zwiększanie wydajności linii produkcyjnych,
  • cykl życia wyrobu obejmujący jego wytworzenie, dostarczenie do klienta, serwis, a niekiedy także utylizację.

Planowanie produkcji w firmie, które wykorzystuje programy klasy ERP, usprawnia realizację zleceń, ponieważ umożliwia także podejmowanie z wyprzedzeniem decyzji, które dotyczą dostępności surowców, pozyskania środków finansowych, czy awarii maszyn i okresowej konserwacji stanowiska produkcyjnego. Kluczem do sukcesu jest tutaj holistyczne podejście do biznesu, bez skupiania się na konkretnych wyrobach.

Planowanie a harmonogramowanie produkcji. Na czym polega różnica między nimi?

Celem planowania produkcji jest planowanie strategiczne i zwiększenie obrotów długofalowo. Ale planowanie i harmonogramowanie to dwa, odrębne zagadnienia. Harmonogramowanie ma na celu zapewnienie płynnego przepływu produkcji i dochowanie terminów dostaw.

Na podstawie planów sprzedaży planiści dobierają obciążenie poszczególnych maszyn produkcyjnych, wykorzystanie zasobów produkcyjnych (surowców, pracowników). Szczegółowy harmonogram produkcji wymaga stworzenia BOM (ang. Bill of Materials), czyli zestawienia materiałów niezbędnych do realizacji zleceń produkcyjnych. Celem harmonogramowania jest przede wszystkim efektywne zarządzanie zasobami, niekoniecznie zaś zwiększenie efektywności produkcji.

Jak przebiega proces planowania produkcji z systemami ERP?

Firmy, których celem jest zwiększenie efektywności produkcji, powinny rozważyć sięgnięcie po program klasy ERP z modułem MRP (ang. Material Requirements Planning). To rozbudowane narzędzie, które wspiera tworzenie długofalowej strategii działania, ale też kontrolę realizacji poszczególnych zadań. Dobry program do zarządzania produkcją powinien oferować przede wszystkim:

  • planowanie zasobów oraz tworzenie BOM,
  • optymalne wykorzystanie niezbędnych zasobów od rozpoczęcia do zakończenia procesu produkcyjnego,
  • tworzenie planów produkcyjnych do zastosowania w określonym czasie,
  • szybkie reagowanie na spadek mocy produkcyjnych,
  • regulację przepływu materiałów między stanowiskami tak, aby zapewnić minimalizację przestojów w pracy.

Zwykle na hali produkcyjnej nie ma czasu na to, aby dokonywać korekt ad hocDobry program do harmonogramowania produkcji i jej planowania powinien zająć się tym automatycznie.

Szukasz oprogramowania, które pozwoli na zwiększenie wydajności w Twoim zakładzie? Sprawdź: https://humansoft.pl/system-erp/. System ERP z modułem MRP firmy Humansoft sprawdzi się w każdej firmie, która potrzebuje zoptymalizować produkcję.

Jak wybrać oprogramowanie do skutecznego planowania produkcji?

Rodzaje planowania w przedsiębiorstwach mogą być różne. Szczegółowe plany taktyczne przeplatają się z procesem definiowania celów długoterminowych. Dlatego potrzebne jest planowanie zintegrowane, które w kompleksowy sposób odpowiada na zapotrzebowanie klientów. Z systemem HermesSQL od firmy Humansoft zidentyfikujesz swoje potrzeby produkcyjne i podejmiesz odpowiednie decyzje biznesowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Szafy na kartoteki do bezpiecznego przechowywania dokumentacji

Szafy na kartoteki do bezpiecznego przechowywania dokumentacji

Szafy na kartoteki to obowiązkowe meble w każdej firmie, zakładzie pracy lub

Może Ci się spodobać