Komputery nie są niezniszczalne. Co gorsza, czasami nawet z pozoru niewielka awaria bywa bardzo groźna dla naszych danych. Na szczęście wraz z rozwojem technologii komputerowych rozwija się też data recovery, czyli profesjonalne odzyskiwanie danych. Nie jesteśmy więc bez szans nawet wtedy, gdy twardy dysk spadnie z dużej wysokości czy dostanie się do niego wilgoć.
Różne uszkodzenia
Do utraty danych prowadzić może wiele przyczyn. Jeśli doszło do naruszenia struktury logicznej danych zapisanych na nośniku, spowodowanej na przykład błędem w oprogramowaniu, wirusem czy nieodpowiedzialnym działaniem użytkownika, prawdopodobieństwo odzyskania danych jest bardzo duże, o ile wcześniej nie doszło do nadpisania danych, to bowiem radykalnie zmniejsza szanse. Odzyskiwanie danych w uszkodzeniach typu logicznego polega przede wszystkim na wykonaniu binarnej kopii nośnika na innym, sprawnym sprzęcie. Znacznie trudniej odzyskać dane, gdy doszło do fizycznego uszkodzenia dysku: elektronicznego lub mechanicznego. Za każdym razem oznacza to nie tylko znacznie dłuższy i bardziej złożony proces naprawy, ale też większe niebezpieczeństwo nieodwracalnej utraty danych.
Elektroniczna precyzja
Współczesne nośniki danych to urządzenia bardzo skomplikowane, zbudowane z wielu zespołów. Jeśli dojdzie do uszkodzenia o charakterze elektronicznym, proces odzyskiwania danych musi się zacząć od naprawienia samego układu elektronicznego. Sama procedura zależy od konkretnego modelu, oznacza zwykle żmudne poszukiwanie właściwych elementów czy układów scalonych. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż elektronika zmienia się bardzo szybko i nawet bardzo podobne modele nośników mogą znacząco różnić się ze względu na zastosowane w nich rozwiązania elektroniczne. Naprawa uszkodzonej elektroniki odbywa się w klasycznych warunkach warsztatowych przy użyciu normalnych narzędzi diagnostycznych i serwisowych.
Sterylne rozwiązania
Z punktu widzenia odzyskiwania danych najtrudniejsze są mechaniczne uszkodzenia dysków. Do najczęstszych przyczyn takich uszkodzeń należą klasyczne urazy mechaniczne w wyniku upadku, wstrząsów, uderzeń, odkształceń czy zgnieceń, a także zawilgocenia, na przykład podczas powodzi. Dyski są urządzeniami z bardzo precyzyjną mechaniką, która jest wrażliwa na wszelkie fizyczne działania z zewnątrz. Trudność przy odzyskiwaniu danych polega na tym, że zanim przejdzie się do sedna, trzeba najpierw naprawić mechaniczne uszkodzenie, a czasami jest ono na tyle poważne, że powrót do stanu sprawności pochłania masę czasu bądź w ogóle jest niemożliwe i oznacza nieodwołalną utratę danych. Poza tym skomplikowany jest sam proces naprawy dysku. Ponieważ naprawa uszkodzeń mechanicznych oznacza zawsze ingerencję wewnątrz nośnika, niezwykle istotne jest zapewnienie sterylnych warunków podczas jego otwierania i naprawy, aby zapobiec dostaniu się do wnętrza dysku jakichkolwiek pyłków i innych zabójczych w tym wypadku zanieczyszczeń. Praca na otwartym dysku w niewłaściwych warunkach radykalnie skraca jego żywotność wielokrotnie. Aby tego uniknąć, wszystkie operacje na dysku odbywają się zazwyczaj w specjalnym pomieszczeniu z pełną kontrolą wilgotności i ciśnienia, zwykle przy użyciu bezpyłowej komory laminarnej oraz wysoce specjalistycznych narzędzi.
Do najczęstszych problemów z dyskami twardymi należy uszkodzenie głowic. Jeśli przy tym nie dojdzie do uszkodzenia powierzchni dysku, można wymienić uszkodzoną część i w miarę sprawnie przejść do następnego etapu, czyli do kopiowania danych. Szanse na powodzenie są wtedy znaczne. Gorzej, gdy głowice w wyniku awarii uszkodziły powierzchnię talerza, na przykład podczas uderzenia czy wstrząsu. Porysowana bądź w jakikolwiek inny sposób zniszczona powierzchnia uniemożliwia odzyskanie danych. Niezwykła precyzja potrzebna jest w sytuacji, gdy dochodzi do zaparkowania głowic na powierzchni talerza. Najczęściej oznacza to niestety nieodwracalne zniszczenie, czasami jednak daje szansę na usunięciu głowicy z powierzchni tak, by zminimalizować uszkodzenia i stworzyć warunki do odzyskania dużej części danych. Za każdym razem proces jest jednak długotrwały, bardzo żmudny i nie daje gwarancji, że się uda. Uszkodzenia mechaniczne dysków twardych stanowią zawsze największe wyzwanie dla specjalistów z branży data recovery.
Więcej informacji znajdziecie tutaj: Odzyskiwanie Danych