Komputery kwantowe w niedalekiej przyszłości

W wywiadzie dla Telegraph.co.uk, Anton Zeilinger, uważany za jednego z ojców komputerów kwantowych przewiduje, że takie maszyny staną się codziennością już w najbliższej przyszłości.
To teza odwrotna do tego co sam Zeilinger twierdził jeszcze kilka lat temu. Mówił wtedy, że nie widzi niestety praktycznych zastosowań swojego wynalazku. Co się zmieniło? Zespołowi Zeilinger udało się wykorzystać fenomen stanów kwantowych do komunikacji między dwiema cząsteczkami na bardzo dużej odległości ? aż 90 mil, konkretnie między dwiema Wyspami Kanaryjskimi. Zeilinger uważa, że zastosowana technika będzie mogła być wykorzystana do komunikacji między komputerami kwantowymi przyszłości.

Podobnego zdania jest inny gigant kwantowego świata, David Deutsch z Oxfordu. Przewiduje on, że prosty komputer kwantowy powstać może ?w ciągu kilku lat?.

Jaki to ma wpływ na szybkość obliczeń? Ogromy. Wystarczy napisać, że według obliczeń naukowców, 64-kubitowy komputer kwantowy działać będzie 18 miliardów razy szybciej niż komputer tradycyjny. Komputery kwantowe dają nadzieję na rozwiązanie problemów, z którymi obecne nie radzą sobie głównie ze względu na niedobór mocy obliczeniowej. Są też koszmarem bankierów i finansistów. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt, że z pomocą komputera kwantowego w krótkim czasie złamać będzie można każde hasło wykorzystane w obecnych systemach informatycznych?

Należy pamiętać, że nie pierwszy raz ktoś uważa, że komputery kwantowe są ?już tuż tuż?. Jak zwykle do takich zapowiedzi należy podejść ostrożnie. Warto jednak zastanowić się jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia na rynek nowego typu komputerów.

źródło: telegraph.co.uk

Comments 6
  1. czekam na taki miniaturowy komputer kwantowy w formie implantu w głowie, wtedy będziemy wrzechmocni prawie jak Bóg

  2. na dzień dzisiejszy wydaje mi się że moc obliczeniowa komputerów obecnie stosowanych jest wystarczająca, ważniejsze jest opracowanie interfejsów do bezpośredniej integracji mózg-komputer ponieważ my po prostu nie umiemy się właściwie porozumieć z komputerem jak i on z nami

  3. pierścień atlantów harmonizuje energię życiową na poziomie idealnego zdrowia, pomaga przezwyciężyć trudności życia codziennego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Nagrywarka zewnętrzna Sony

Nagrywarka zewnętrzna Sony

Wygląda na to, że każdy większy producent elektroniki chce mieć w swojej ofercie

Następny
Istny robot zarządzający dyskami SATA

Istny robot zarządzający dyskami SATA

Drobo faktycznie wygląda jak elegancka, czarna kostka, o wymiarach 16 x 16 i

Może Ci się spodobać