Memrystor – czwarty podstawowy element elektroniki?

Prawdopodobnie, obok cewki indukcyjnej, rezystora i kondensatora pojawi się memrystor. Co to takiego? Coś, co prawdopodobnie było znane 37 lat temu, lecz bez szczególnych zastosowań. Firma HP przy współpracy Quantum Systems zaprezentowała na łamach czasopisma “Nature” nowy element układu elektronicznego, którego nie da się zstąpić dotychczasowymi trzema. Nazwali nowy wynalazek “Memrystor”.

Wydajność i pobór mocy nowoczesnych kości pamięci martwi elektroników od wielu lat. A jednak współczesne układy RAM to raczej kolejne etapy rozwoju tego samego, starego wynalazku niż rewolucje. Memrystor prawdopodobnie to zmieni! Stanowi bowiem alternatywne podejście do problemu. Ten zapomniany wynalazek składa się z dwóch warstw dwutlenku tytanu podłączonych do przewodzących ścieżek. Kiedy do jednej z nich zostanie przyłożone napięcie, zmienia się opór sąsiednich.

Dzięki swym własnościom fizycznym, “memrystor” potrafi przechowywać dane bez konieczności podtrzymywania ich z użyciem prądu elektrycznego, a komputer z układami pamięci wykorzystującymi “memrystory” nie musi być uruchamiany od zera ani restartowany. Po jednorazowym wczytaniu systemu operacyjnego kości będą mogły przechowywać swą zawartość aż do nadpisania kolejnymi informacjami. Korzyści jakie płyną z tego wynalazku, to możliwość skonstruowania komputerów, które uruchamiają się w czasie jednej sekundy!

źródło: tech.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Monitor, który w stanie czuwania nie zużywa prądu

Monitor, który w stanie czuwania nie zużywa prądu

Prawdopodobnie jeszcze tego lata firma Fujitsu Siemens wprowadzi do sprzedaży

Następny
Cowon iAudio U5

Cowon iAudio U5

Na rynek trafił nowy odtwarzacz mp3 firmy Cowon

Może Ci się spodobać