Monitor biznesowy – jakie powinien mieć cechy?

Wybierając monitor biznesowy bardzo często zwracamy uwagę przede wszystkim na jego parametry techniczne, takie jak rozdzielczość czy przekątną. Jest jednak wiele zawodów, które wymagają siedzenia przed monitorem minimum 8 godzin. W takim wypadku równie istotnym aspektem będzie nasze zdrowie i wygoda. Na co zwrócić uwagę, by monitor biznesowy cechował się zarówno świetną jakością obrazu, jak i ergonomią pracy?

Jaki monitor dla grafików? Wysoka jakość obrazu to podstawa

Jest wiele zawodów, w których jakość obrazu ma bardzo duże znaczenie. Mowa przede wszystkim o osobach pracujących w branży kreatywnej, a więc o grafikach, montażystach, architektach czy fotografach. Monitor dla grafików powinien przede wszystkim cechować się wysoką rozdzielczością matrycy, która ma bezpośredni wpływ na jakość i szczegółowość obrazu. Obecnie 4K jest już standardem. Na rynku znajdziemy jednak urządzenia o rozdzielczości 5K.

Poza rozdzielczością istotne będzie także dokładne odwzorowanie kolorów, bogata paleta barw, a także zaawansowane funkcje kalibracji. Tu na uwagę zasługują monitory ViewFinity marki Samsung, a w szczególności model ViewFinity S9. Matryca o rozdzielczości 5K, pokrycie przestrzeni kolorów DCI-P3 w 99%, a także inteligentna kalibracja przy pomocy smartfonu mogą zaoferować świetne warunki do pracy z grafiką.

Monitor biznesowy – komfort i wygoda

Wysoka jakość obrazu to jedno. Jeśli jednak spędzamy przed monitorem 6 czy 8 godzin, równie istotne będzie nasze zdrowie oraz wygoda. Przede wszystkim zadbajmy o nasze oczy. Postawmy na monitor, który jest wyposażony w tryby ograniczające ilość emitowanego światła niebieskiego oraz redukujące migotanie ekranu. Jeśli chodzi o monitory ViewFinity, są to odpowiednio tryb Eye Saver oraz technologia Flicker Free, dostępne w wybranych modelach. Ważne również, by monitor miał matową powłokę, która redukuje odbicia światła i sprawia, że obraz jest wyraźniejszy. Niektóre modele posiadają też funkcję dostosowania jasności ekranu do otoczenia, co również może być istotne dla naszego wzroku.

Prócz funkcji i technologii dbających o nasz wzrok, niezwykle istotnym aspektem będzie też możliwość regulacji ekranu – zarówno, jeśli chodzi o jego wysokość, jak i obrót w pionie czy regulację pochylenia. Dzięki temu będziemy mogli dostosować monitor do wysokości naszego wzroku, wyregulować kąty widzenia czy ułatwić przeglądanie dłuższych tekstów (dzięki funkcji Pivot).

Przesyłanie plików

Zarówno w prostych pracach biurowych, jak i w pracy fotografa czy grafika mamy do czynienia z dużą ilością różnych plików, które niejednokrotnie musimy przesyłać między różnymi urządzeniami. Ważne więc, by monitor był wyposażony w przeróżne porty, które ułatwiają zarówno przesyłanie samych plików, jak i przesyłanie obrazu z innych urządzeń, np. z telefonu na duży ekran. Jeśli chodzi o monitory, nowości takie jak ViewFinity S9 wyposażone są np. w złącze Thunderbolt 4. Oferuje ono ładowanie do 90W oraz transfer danych do 40 Gb/s. Monitor biznesowy powinien mieć także porty USB-C czy DisplayPort.

Dla większej wygody pracy wiele modeli posiada funkcję dzielenia ekranu, by móc korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie. Takie rozwiązanie wspiera naszą wielozadaniowość i efektywność.

 

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Dlaczego tusz do drukarki zasycha i jak sobie poradzić z zaschniętym tuszem w drukarce?

Dlaczego tusz do drukarki zasycha i jak sobie poradzić z zaschniętym tuszem w drukarce?

Zaschnięty tusz w drukarce to problem, który prędzej czy później dotyka

Następny
OCR — co to jest i jak to działa?

OCR — co to jest i jak to działa?

W erze cyfrowej, przetwarzanie papierowych dokumentów na ich elektroniczne

Może Ci się spodobać