Najszybszy komputer w Europie.

28-05-2009

W Niemczech uruchomiono komputer, uważany za najszybszy w Europie. Urządzenie zbudowane w oparciu o technologię IBM będzie pracować w Centrum Badawczym w Juelich.

Komputer o nazwie Jugene posiada moc obliczeniową równą 1-bilionowi operacji na sekundę. Urządzenie pracuje z prędkością 1 petaflopa na sekundę. Jugene znacznie przewyższa dotychczasowe superkomputery. Szybkość pracy najlepszych była dotychczas mierzona maksymalnie w gigaflopach, więc niemiecki komputer jest wielokrotnie wydajniejszy. Warto przypomnieć, że Jugene to stary komputer, działa już od kilku lat. Ostatnio został jedynie znacznie rozbudowany, dzięki czemu osiągnięto tą niezwykłą moc obliczeniową.

Komputer składa się z 73.728 czterordzeniowych procesorów. Są one chłodzone wodą. Jugene można zaliczyć do pierwszej piątki najszybszych komputerów na świecie. Ciągle liderem jest Sequoia, również oparta na technologi IBM. Jej moc obliczeniowa to aż 20 petaflopów na sekundę.

Jugen będzie pracował w centrum badawczym zajmującym się fizyką, chemią, biologią, ochroną środowiska i astronomią. Z jego usług korzystać będą nie tylko niemieccy naukowcy, ale także wielu innych z różnych krajów europejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *