Oryginalne zbieractwa – kubki reklamowe, magnesy na lodówkę – co jeszcze kolekcjonują ludzie?

Zgodnie z nowoczesnym nurtem w wystroju domu wiele osób pozbywa się z wnętrz wszystkiego, co nie ma funkcjonalnej wartości. To nie do pomyślenia dla kolekcjonerów, którzy lubią chwalić się swoimi kolekcjami. Poza klasykami takimi jak pocztówki, znaczki czy monety, ludzie potrafią zbierać chyba dosłownie wszystko. Sprawdź mniej i bardziej popularne akcesoria do zbierania – być może znajdziesz nową pasję?

Kubki i inne gadżety reklamowe – nowy hit wśród zbieraczy

Do firm coraz częściej wpływają maile z prośbą o przesłanie pakietu gadżetów – kubków, długopisów, smyczy. Okazuje się, że ta pasja zyskuje rosnącą popularność. Często kolekcjonowanie gadżetów firmowych jest też powiązane z akcjami charytatywnymi i zachętami do dokonania wpłaty.

Kufle, butelki, kapsle – zbieractwo dla miłośników procentów

Nienowym hobby jest też kolekcjonowanie przedmiotów związanych z konsumpcją alkoholi. Kiedyś były to puszki i butelki, dziś jednak zbieracze stawiają na o wiele bardziej estetyczne przedmioty: kufle z nadrukiem, szklanki i pokale, albo same kapsle, wyeksponowane na specjalnie do tego stworzonych tablicach.

Magnesy – niekoniecznie z własnych podróży

Również zbieranie magnesów i obwieszanie nimi lodówki jest pasją o wieloletniej tradycji. Część kolekcjonerów dopuszcza wyłącznie magnesy z miejsc, w których byli osobiście. Inni przeciwnie – proszą znajomych o przywiezienie drobnego upominku w postaci magnesu z każdej podróży. Jeszcze inni zbierają również ciekawe magnesy niepowiązane z żadnym miejscem na świecie.

Zakładki do książek – pasja bibliofila

Wielbiciele literatury mają często tendencję do zbierania zakładek do książek. W ich kolekcjach znajdują się zarówno przedmioty faktycznie użyteczne, jak i zakładki zbyt niewygodne, aby można było je faktycznie wkładać do książek. Ale przecież nie to się liczy – ważna jest możliwość wyeksponowania i podziwiania rosnącej kolekcji zakładek płaskich i przestrzennych, papierowych i tekstylnych, a nawet wykonanych z drewna, metalu czy tworzywa.

Nowe i stare perfumy – nietania pasja

Do ciekawych zbieractw należy kolekcjonowanie perfum. Na niezliczonych grupach w mediach społecznościowych ludzie wymieniają się odlewkami lub całymi flakonami. Celem jest ekspozycja różnorodnych butelek albo poznawanie zapachów z wielu stron świata. Za unikaty – perfumy w oryginalnych opakowaniach sprzed dziesiątek lat – płaci się w tysiącach.

Instrumenty muzyczne z różnych stron świata – dla melomana

Bardzo popularną pasją wśród multiinstrumentalistów jest kolekcjonowanie instrumentów z różnych stron świata. W ich zbiorach można znaleźć np. afrykańskie bębenki, hinduskie flety, azjatyckie instrumenty strunowe, ale też ciekawe instrumenty wykonane ze zwykłych przedmiotów, służące do muzykowania w najbiedniejszych zakątkach globu.

Gadżety z filmów i gier – nie tylko dla dzieci

Zarówno dzieci jak i dorośli uwielbiają kolekcjonować przedmioty związane z ulubionymi grami, filmami czy wytwórniami. Do popularnych gadżetów z tej kategorii należą np. action figures, odzież, kubki, kolekcjonerskie wydania dzieł. Zbieracza nie ma co prosić o możliwość pobawienia się nimi – służą one wyłącznie do podziwiania.

Autografy – zbieractwo dla rezolutnych

Nadal wiele osób zbiera autografy. Istnieją dwie główne drogi ich pozyskiwania: pisanie do gwiazd z prośbą o przesłanie podpisanego zdjęcia albo wystawanie pod stadionami, salami koncertowymi, hotelami czy lotniskami. Najwytrwalsi preferują ten drugi sposób – mają bowiem pewność, że zdobyty tą drogą autograf jest prawdziwy.

Pojazdy – perfekcyjne miniatury

Do droższych pasji należy zbieranie miniatur pojazdów. Pasjonaci kolei, lotnictwa czy transportu publicznego mają w swoich kolekcjach modele wagonów, samolotów czy autobusów oddane w najdrobniejszych detalach. Często tworzą z nimi dioramy albo nawet całe instalacje, do czego wymagane jest osobne pomieszczenie i sporo pieniędzy.

Stare kolekcje – w nostalgicznym tonie

Co jakiś czas na grupach pojawiają się ogłoszenia osób poszukujących przedmiotów mało wartościowych: figurek z jajek-niespodzianek, kart z piłkarzami z chipsów, naklejek z gum do żucia. Te drobiazgi mają przede wszystkim wartość sentymentalną – pozwalają na moment wrócić wspomnieniami do dzieciństwa i przeżyć ekscytację, jaką czuliśmy, znajdując któryś z tych skarbów w opakowaniu chrupek czy jako dodatek do gazetki dla najmłodszych.

Kolekcjonowanie to ciekawe hobby – pod warunkiem, że o swoje zbiory umiemy się zatroszczyć – czyli dbać o ich czystość i porządek, a także o właściwą ekspozycję. Magazynowane w zakurzonych pudłach na strychu przedmioty raczej nie sprawią nikomu radości – a zbieranie ma przecież sens tylko wtedy, gdy możemy swobodnie przejrzeć kolekcję i cieszyć się nią albo z dumą zaprezentować ją gościom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Jaki Internet dla firmy?

Jaki Internet dla firmy?

Internet stał się nieodłączną częścią codziennej działalności firm

Następny
Internetowa wizytówka Twojej firmy

Internetowa wizytówka Twojej firmy

Żadna firma nie może się obejść bez wizytówki – zarówno tradycyjnej, papierowej,

Może Ci się spodobać