Pierwsza w Polsce sieć WiMAX.

19-06-2009

W Gdańsku uruchomiono niedawno pierwszą w naszym kraju sieć WiMAX. Inwestycja była możliwa do zrealizowania dzięki współpracy miasta z firmami Intel i Alcatel-Lucent.

Sieć jest pilotażową instalacją, ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu, w radiowej technologii 802.16e. Jej działanie opiera się o podobne zasady jak w przypadku zwykłych sieci komórkowych GSM. Różnica jest taka, że WiMAX może służyć do transmisji nie tylko głosu, ma znacznie  szersze możliwości. Istotna jest także przepustowość nowej technologii. W jednym obszarze radiowym może dochodzić ona nawet do 18 MBps.

Gdańska inwestycja jest pierwszą tego typu w kraju, miasto wybrano ze względu na rolę gospodarza zbliżających się Euro 2012. Dzięki temu technologia zostanie przetestowana przy maksymalnych obciążeniach, jak również będzie służyła do codziennej pracy w urzędzie miejskim. Sieć można rozszerzyć o dodatkowe elementy, tj. aplikacje do zdalnej nauki, systemy komunikacji masowej, przenośne fotoradary.

Podobne sieci funkcjonują już w wielu miastach na całym świecie. Sprawdziły się one zarówno w Moskwie jak i Amsterdamie, Singapurze i na Tajwanie. Warto dodać, że ta w Gdańsku powstała dzięki zangażowaniu władz i naukowców z miejscowej politechniki.

One comment on “Pierwsza w Polsce sieć WiMAX.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *